Gıda Hattı

ABD Ekim Alanlarını Daraltıyor, Pamuk Değer Kazanıyor

6 Eylül 2007, 18:19
Paylaş

ABD `nin ekim alanlarını daraltacağını açıklamasının ardından dünya piyasalarındaki fiyatı hızla yükselen pamuk, küresel ısınma nedeniyle düşük verimine rağmen yüksek fiyatı ile üreticisini sevindirecek.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut , Türkiye’nin iklim yapısının pamuk üretimine elverişli olduğunu, ancak son yıllarda, pamuğa gereken önemin verilmediğini söyledi.

Ülke genelinde, yaşanan küresel ısınmanın etkisine bağlı olarak verimde yüzde 10-15 civarında kayıp yaşanabileceğini belirten Barut, verim kaybına rağmen, ABD’nin önümüzdeki yıl üretim alanlarını daraltacağı yönündeki açıklamalarının ise pamuğun dünya borsalarında fiyatını hızlı şekilde yükselttiğini söylediğini, dünya borsalarında bir kilogram lifli pamuğun B endeksi fiyatının 142 sent civarında olduğunu ifade etti. Adana’da yaklaşık 2 hafta sonra pamuk hasadına başlanacağını da anımsatarak, üreticileri ise piyasa fiyatlarını düşürmemek için ürünlerini çok erken satmamaları konusunda uyaran Barut, “Üretici pamuğuna sahip çıkarak, piyasaya zamanında girmeli . Hükümet ise piyasa şartlarına bakmaksızın üreticiyi teşvik ve primlerle mutlaka desteklemeli” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.