AramaArama
Gıda Hattı

ABD Dışişleri Bakanı’ndan utanç duyulacak açıklama!

20 Ocak 2018, 14:07
Paylaş
ABD Dışişleri Bakanı’ndan utanç duyulacak açıklama!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore’de yaşanan açlık konusunda hiçbir gerekçeyle açıklanamayacak ölçüde, utanç duyulacak bir açıklama yaptı. Kuzey Kore'de açlık kaynaklı ölümlerin başladığını söyleyen Tillerson, “Bu ABD'nin yaptırım stratejisinin işe yaradığını kanıtlıyor” değerlendirmesini yaptı.

Eski ABD dışişleri bakanlarından Condoleezza Rice ile birlikte Stanford Üniversitesi’nde düşünce kuruluşu Hoover Enstitüsü'ndeki bir foruma katılan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'de yaşandığı bildirilen açlıktan ölümleri, “Amerikan diplomatik stratejisinin yolunda gittiğinin göstergesi” olarak nitelendirdi.

rex-tillerson-abd-gidahatti
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson

Tillerson, bundan sonraki hedefin, Pyongyang yönetiminin yaptırımlar nedeniyle çekilen ıstıraplar üzerinden “dünya kamuoyunun sempatisini toplamasını engellemek” olduğunu kaydetti.

Balıkçı teknelerindeki ölü insanlar

“Japonlar, Japon karasularına sürüklenmiş 100'den fazla Kuzey Koreli balıkçı teknesi buldu. Bu teknelerdeki insanların üçte ikisi ölmüştü” diyen Rex Tillerson, “Balıkçılar kış mevsiminde balık tutmaya yollanıyor, zira gıda kıtlığı var. Geriye dönmeye yetecek kadar yakıtları olmadan denize yollanıyorlar. Yani yaptırımların gerçekten zarar vermeye, can acıtmaya başladığına dair elimizde çok sayıda kanıt var” ifadelerini kullandı.

kuzey-kore-balikci-teknesi-gidahattiKuzey Koreli balıkçılar, Japon karasularına yakın bölgelerde avlanıyorlar ve çoğunlukla bu durum, Japonya ile sorunlara neden oluyor.

Yeni hedef, sempati toplamalarını engellemek

ABD Dışişleri Bakanı, gıda kıtlığı, yakıt kıtlığı ve açlığın Kim Jong Un liderliğindeki Pyonyang rejimini müzakereye zorlayacağını öne sürerken, Pyongyang'un bundan sonraki adımının ne olacağına ilişkin de, “Dünyanın geri kalanına kendimizi sevdirmemiz, herkes gibi normal insanlar olduğumuzu göstermemiz, sempati toplamamız lazım’ diyecekler. 'Güney Kore ile müttefiklerinin arasını bozacağız' diye hareket edecekler” öngörüsünde bulundu.

kuzey-kore-kim-jong-un-gidahatti
Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un

Bundan sonraki hedefin Kuzey Kore yönetiminin çekilen ıstıraplar üzerinden sempati toplamasını engellemek olduğunu dile getiren Rex Tillerson, Güney Kore hükümetinden Kuzey Korelilerin sempati hak eden normal insan muamelesi görmeyeceklerine dair güvence aldığını da bildirdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.