Gıda Hattı

ABD'DE KUŞ GRİBİ TEHDİT ALGILAMASI ARTIYOR

12 Mart 2007, 13:07
Paylaş

Yapılan bir çalışmada, kuş gribinin bir tehdit olarak ABD'deki iş dünyasında gitgide daha fazla ciddiye alındığı belirlendi. ABD'de kuş gribinin insanlar için gerçek bir tehdit oluşturduğuna inananların oranı 2005 yılında yüzde 57 iken, 2006 yılında yüzde 73'e yükseldi. Bir önceki sene yüzde 43 olan kuş gribinden kaygılanan katılımcıların oranı ise 2006'da yüzde 68'e yükseldi. Yüzde 59'luk bir kesim ise kuş gribinin işlerini kötü yönde etkileyeceğine inanıyor.

İki araştırma arasındaki bir yıllık süre içinde kuş gribi konusunda önemli bir bilincin oluştuğu da görülüyor. Katılımcıların yüzde 72'si iyi planlama ile işlerini kıtalararası bir salgının etkilerinden koruyabileceklerine inanıyor. 2005'te kuş gribi salgınına hazır olduğuna inanan Amerikan şirketlerinin oranı yalnızca yüzde 14 iken, bu oran 2006'da yüzde 52'ye ulaşmış durumda. Ancak, salgına karşı halen hazırlıksız olan şirketlerin oranı da (yüzde 33) azımsanacak gibi değil.

Kuruluşların bir salgın durumunda faaliyetlerine devam etmeleri de büyük önem taşıyor. Bu yılın araştırmasında ilk defa ele alınan bu konuda ABD'deki şirketlerin halen geriden takip ettiği görülüyor. Ankete katılanların yüzde 35'i bir kuş gribi salgını halinde şirketlerinin işgücünün büyük bölümünün uzaktan etkili biçimde çalışmasını sağlayacak altyapıya sahip olduğunu ifade ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.