Gıda Hattı

ABD Başkanı Trump, Küba’ya yeni yaptırımları açıkladı!

24 Eylül 2020, 11:12
Paylaş
ABD Başkanı Trump, Küba’ya yeni yaptırımları açıkladı!

ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşan Başkanlık seçimleri öncesinde Küba'ya yönelik yeni yaptırımları duyurdu. Trump, “ABD'li turistlerin Küba hükümetine ait mülklerde kalmasının yasaklanacağını duyuruyorum. Ayrıca alkol ve Küba tütünü ithalatını daha da kısıtlıyoruz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin desteklediği ve başarısızlıkla sonuçlanan Kübalı muhaliflerin Domuzlar Körfezi Çıkarması'na katılan askerlerin anısına Beyaz Saray'da etkinlik düzenledi.

Küba’ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı

Etkinlikte Küba'ya yönelik uygulanacak yeni yaptırımları duyuran Trump, Küba üretimi alkol ve tütün ürünlerinin ithalatına yeni sınırlamalar getirildiğini ve Amerikalı turistlerin Küba hükümetine ait mülklerde kalmalarının yasaklanacağını bildirdi.

Trump, "Bugün, komünist baskıya karşı devam eden mücadelemizin bir parçası olarak Hazine Bakanlığı'nın ABD'li turistlerin Küba hükümetine ait mülklerde kalmasını yasaklayacağını duyuruyorum. Ayrıca alkol ve Küba tütünü ithalatını daha da kısıtlıyoruz" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Trump söz konusu yaptırımların uygulanma amacına yönelik, "Bu eylemler, ABD dolarının Küba rejimini finanse etmemesini ve doğrudan Küba halkına gitmesini sağlayacak. Bugün, Küba halkıyla sağlam dayanışmamızı ve özgürlüğün komünizm güçlerinin önüne geçeceğine dair sonsuz inancımızı yeniden teyit ediyoruz" dedi.

Küba: “60 yıldır önerilen, hedeflere ulaşamayan yaptırım politikası”

Küba'nın Washington'daki Büyükelçiliğinden bir yetkili ise yaptığı açıklamada, "Şu anki ABD yetkilileri, Küba'ya karşı 60 yıldır önerilen hedeflere ulaşamayan bir yaptırım politikasının uygulanması konusunda ısrar ediyor. Bu, Amerikan toplumu ve hatta Kübalı Amerikalılar tarafından reddedilen yanlış bir politikadır" dedi.

Yaptırımlarda ayrıca, Küba'da profesyonel toplantı ve konferans düzenlenmesi ve yarış, sergi gibi etkinliklere katılımın kısıtlanması da bulunuyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.