AramaArama
Gıda Hattı

ABD Başkanı Obama’dan “En kötü hata” itirafı!

12 Nisan 2016, 12:00
Paylaş
ABD Başkanı Obama’dan “En kötü hata” itirafı!

ABD’de Başkanlık seçimleri yaklaşırken, ABD Başkanı Barack Obama’dan, başkanlığı süresince yaptığı “En kötü hata” itirafı geldi. Obama, başkanlık döneminde yaptığı en kötü hatanın, Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonraki süreci planlayamamak olduğunu açıkladı. Obama, başkanlığı dönemindeki en önemli başarısının ise 2008 yılındaki ekonomik krizden ülkeyi çıkarmak olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Amerikan Fox televizyonuna konuşan ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığı boyunca yaptığı en kötü hatanın, 2011 yılında Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonraki süreç için plan yapmamak olduğunu söyledi.

obama-kaddafi-gidahatti

Fox TV’ye verdiği mülakatta Başkanlık dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Başkanı Obama, başkanlık dönemi önceliklerini ve dış politika tercihlerini anlattı.

Obama’nın en kötü hatası neydi?

Obama, Libya'ya 2011 yılında yapılan müdahaleyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, başkanlık döneminde yaptığı en kötü hatayı da açıkladı. ABD Başkanı, en kötü hatasını, "Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonraki süreç için plan yapmakta başarısız olmamızdı" sözleriyle ifade etti. Obama, "Libya müdahalesi sonrası için daha fazlasını yapabilirdik” diye konuştu.

abd-askeri-operasyon-gidahatti

ABD Başkanı Barack Obama, Atlantic dergisine verdiği özel mülakatta da, Libya konusundaki değerlendirmeleri sırasında, “bazı AB liderlerini dikkat dağıtıcı olmakla" itham etmişti. Obama, Libya'da Kaddafi sonrası yaşanan kaos ortamında bu ülke ve liderlerin de payı olduğu imasında bulunmuştu.

Obama’nın, Libya’da Kaddafi’nin devrilmesi ile sonuçlanan operasyonun ardından bu ülkede yaşanan iç karışıklık ve kaos ortamına ilişkin ima dolu açıklamaları konusunda, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price’dan da bir açıklama geldi. Price, Obama'nın İngiltere Başbakanı David Cameron ve dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'yi hedef alan sözlerine "açıklık getirmiş" ve her iki ülkenin de "ABD'nin güçlü müttefikleri olduğunu" dile getirmişti.

barack-obama-janet-yellen-gidahatti

ABD Başkanı Barack Obama: En büyük başarım

ABD Başkanı Barack Obama, Fox TV’deki mülakatında, başkanlığı dönemindeki en önemli başarısının 2008 yılındaki büyük ekonomik krizden ülkeyi çıkarmak olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen "sağlık reformunun" kabul edildiği günün başkanlığındaki en iyi günü olduğunu ifade eden Obama, en kötü gününün ise 2012 yılında Sandy Hook İlkokulundaki katliamdan sonra bölgeye yapacağı ziyaret günü olduğunun altını çizdi.


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.