Gıda Hattı

ABD Başkanı ile Çin Devlet Başkanı, ilk yüz yüze görüşmede hangi mesajları verdiler?

16 Kasım 2021, 13:27
Paylaş
ABD Başkanı ile Çin Devlet Başkanı, ilk yüz yüze görüşmede hangi mesajları verdiler?

İlk yüz yüze görüşmelerini video konferans yoluyla yapan ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmede iş birliği vurgusu yaptı. Biden insan hakları konusundaki hassasiyetlerini dile getirirken, Xi “Tayvan kırmızı çizgimiz” dedi.

ABD ile Çin arasındaki gerginliğin sıcak çatışmaya dönmesine ilişkin endişeler artarken, ABD Başkanı Joe Biden, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra iki kez telefon görüşmesi yaptığı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ilk yüz yüze görüşmesini, video konferans yoluyla gerçekleştirdi.

Zirveye iki liderin yanı sıra, Çin tarafında Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng; ABD tarafında ise Hazine Bakanı Janet Yellen, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın aralarında olduğu bazı üst düzey ABD’li yetkili katılım gösterdi.

Xi’den Biden’a: “Eski dost”

Konuşmasına Biden’e “eski dost” diye hitap ederek başlayan Çin Devlet Başkanı Xi, Çin ile ABD’nin karşılıklı saygı göstererek, barış içinde bir arada yaşamanın ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin yollarını araması gerektiğini söyledi. Xi, “Çin ile ABD, dünyanın en büyük iki ekonomisi ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olarak iletişim ve işbirliğini artırmalı” dedi.

İki ülkenin küresel sorumlulukları paylaşırken, dünyanın barış ve gelişmesini ilerletmek için birlikte çalışması gerektiğini kaydeden Çinli lider, “Sayın Başkan Biden, konsensüs sağlamak, aktif adımlar atmak ve Çin-ABD ilişkilerinin müspet bir istikamette ilerlemesini sağlamak için sizinle birlikte çalışmaya hazırım” ifadelerini kullandı.

Biden’in ABD’nin Çin’e yönelik politikalarını rasyonel ve pragmatik bir yola döndürmesini temenni ettiklerini dile getiren Xi Jinping, ABD yönetimini Tayvan ile kurduğu yakın ilişkilerin hassasiyeti konusunda ise, “Tayvan’ın bağımsızlığını savunan bölücü güçler tahriklerini sürdürür, hatta kırmızı çizgilerimizi aşarlarsa, sert tedbirler almaktan başka seçeneğimiz kalmayacak” ifadeleriyle uyardı.

Biden’dan iletişim vurgusu

ABD Başkanı Biden ise görüşmenin başlangıcında, iki ülke ilişkilerinde sade ve açık bir rekabetin güvence altına alınmasını sağlayacak samimi ve direkt tartışmalar yürütmeyi sabırsızlıkla beklediğini kaydetti. Biden, rekabetin çatışmaya dönüşmemesi için çalışılmasına ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek iletişim kanallarının açık tutulması gerekliliğinin altını çizdi.

İki lider, ayrıca Kuzey Kore, Afganistan ve İran gibi bölgesel sınamalar üzerinde de fikir teatisinde bulundu.

Çin medyası: “Biden, ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini söyledi”

Çin medyasına yansıyan haberlere göre, görüşme 3 saat 24 dakika sürerken, Biden’in ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini, ABD’nin Çin’in siyasi sistemini değiştirme arayışında olmadığını söylediği ifade edildi.

Beyaz Saray: “Biden, Tayvan’daki statükoyu tek taraflı olarak değiştirme çabalarına karşı çıktı”

Görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Biden’in görüşmede ABD’nin Çin’in Sincan, Tibet ve Hong Kong’daki uygulamaları ve genel olarak insan hakları konusundaki endişelerini dile getirdiği belirtildi. Biden’in Tayvan Boğazı’nın barış ve güvenliğinin tek taraflı olarak değiştirilmesine karşı çıktığını belirttiği aktarılan açıklamada, “Başkan Biden, Tayvan ile ilgili olarak, ABD’nin ‘Tek Çin’ politikasına bağlılığını, Tayvan ile İlişkiler Yasası, üç Ortak Bildiri ve Altı Teminat’ı izlediğini, Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu tek taraflı olarak değiştirme veya barış ve istikrarın altını oyma çabalarına sert bir şekilde karşı çıktığını vurguladı” ifadelerine yer verildi.

Biden’ın sosyal medya mesajı

Bu arada ABD Başkanı Biden, sosyal medya hesabından Çin Devlet Başkanı ile görüşmesine ilişkin yaptığı paylaşımda, “Ülkelerimiz arasındaki rekabeti sorumlu bir şekilde yönetmek için Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi ile görüştüm. Onunla samimi ve doğrudan konuşmak ve rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamakla ilgili” mesajını verdi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.