AramaArama
Gıda Hattı

ABD, aşılamada yakaladığı başarıyla tam açılma sürecini başlattı

16 Haziran 2021, 11:18
Paylaş
ABD, aşılamada yakaladığı başarıyla tam açılma sürecini başlattı

Nüfusun büyük bölümünün aşılandığı ABD’de, Newyork ve California eyaletinde tam açılma yolunda sosyal mesafe ve maske zorunluluğu büyük ölçüde kaldırıldı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve can kaybı sayısı bakımından dünyada ilk sırada yer alan ABD, aşılamada ulaşılan yüksek rakamlarla normalleşme sürecinde hızlı adımlar atıyor.

California’da tam açılma süreci başladı

ABD’nin en kalabalık nüfuslu eyaleti California’da tam açılma süreci başladı. California Valisi Gavin Newsom katıldığı bir organizasyonda, 15 ay önce salgın nedeniyle kapanan ilk eyalet California’da tam açılma sürecinin başlaması ile Covid-19 tedbirlerinin büyük ölçüde kaldırıldığını duyurdu.

“Sonunda buradayız ve sayfayı çeviriyoruz“ diyen Newsom, eyalet genelinde 40 milyon dozdan fazla aşının yapıldığını, California’nın yaklaşan turizm sezonu için hazır olduğunu söyledi.

Tam açılma süreci Eylül’de tamamlanacak

Tam açılma sürecinin başlaması ile Covid-19 tedbirleri büyük ölçüde gevşetilirken, 5 binden az kişinin katıldığı organizasyonlarda sosyal mesafe ve maske kuralı olmadan bir araya gelinmesine izin verildi.

Sinemaların da açıldığı eyalette, salgın nedeniyle işlerini kaybedenlerin korunmasını amaçlayan kira koruma programı gibi sosyal yardım uygulamaları sona erdi. Bu nedenle işlerini ve işyerlerini kaybeden Californialılar için normalleşmenin daha uzun zaman alacağı düşünülürken, tam açılma sürecinin tamamlanması ve salgına yönelik alınan tedbirlerin tamamen kaldırılmasının ise Eylül ayını bulması bekleniyor.

ABD’de can kayıpları 615 bini geçti

ABD’de koronavirüs vakalarının sayısı 34 milyon 352 bin 185’e ulaşırken, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 615 bin 717 oldu. Yaklaşık 3 milyon 804 bin 871 kişinin korona virüse yakalandığı California’da ise Covid-19 kaynaklı can kaybı ise 63 bin 208’e ulaştı. Ülkede en yüksek vaka sayısı ve korona virüs kaynaklı can kaybının görüldüğü eyalette Covid-19 karşı aşılamalar devam ederken, hastalığa yakalanma oranı ülke ortalamasının altına indi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.