Gıda Hattı

ABD, AB’den et ithalatı yasağını kaldırıyor

2 Şubat 2015, 15:08
Paylaş
ABD, AB’den et ithalatı yasağını kaldırıyor

ABD, Ocak 1998’den bu yana AB’ye uyguladığı et ithalatı yasağını, kademeli olarak kaldırma kararı aldı. ABD pazarı, ilk olarak İrlanda menşeli ürünlere açılacak.

AB üyesi  ve aday ülkelerden özel sektör temsil kuruluşlarını bünyesinde toplayan, Türkiye’den TÜSİAD ve TİSK’in de tam üye olduğu Avrupa Özel Sektör Konfederasyonu BusinessEurope’un Ocak ayı Avrupa İş Dünyası Gündemi’nde yer alan habere göre, ABD, AB ülkelerinden et ithalatını Ocak 2015’ten itibaren kademeli olarak kabul etmeye başlayacağını açıkladı. İlk olarak İrlanda menşeli ürünlerin ABD’ye ithalatına izin verilecek.

ABD, Bulaşıcı Süngerimsi Ensefalopati (BSE) hastalığı krizi nedeniyle et, koyun ve keçi eti ürünlerine uyguladığı ithalat yasağı kararı kapsamında, kemiksiz et ürünleri de dahil olmak üzere AB’den et ithalatını Ocak 1998’den itibaren durdurmuştu.

ABD’nin ithalat yasağı, BSE statüsüne bakılmaksızın kemiksiz kas etini güvenli olarak kabul eden ve ticareti için bir engel bulunmadığını temel alan Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) uygulamalarına göre daha ileri bir yasak olarak nitelendiriliyordu. Bununla birlikte OIE, AB üyesi ülkelerin risk statülerini yeniden değerlendirdi ve AB’de üretilen etlerin sağlık açısından güvenli olduğuna karar verdi.

ABD’nin İrlanda’ya yönelik olan kararı sonrasında diğer AB ülkelerinden ABD’ye et ihracatı için sınırlandırmaların da yakın zamanda kaldırılması bekleniyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.