Gıda Hattı

ABD, 5-11 yaş için aşılamayı başlatıyor

3 Kasım 2021, 09:53
Paylaş
ABD, 5-11 yaş için aşılamayı başlatıyor

FDA’in ardından ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) de, 5-11 yaş için Pfizer-BioNTech Covid aşısına onay verdi.

FDA’in onay verdiği aşının 5-11 yaş arası çocuklara uygulanması kararı, CDC’nin Aşılama Konusunda Danışma Komitesi’nin Atlanta’da gerçekleşen toplantısında oylanarak kabul edildi.

CDC Direktörünün onayıyla aşılama başlayacak

Komite üyelerinden Dr.Sarah Long karar sonrası yaptığı açıklamada, “Çocuklarımızın hayatlarını kurtaracak bir aşımız daha oldu” derken, Dr. Beth Bell ise “Biliyoruz ailelerin haklı endişe ve haklı soruları var, ancak oylarımız Amerikan halkına bu konuda ne kadar heyecanlı olduğumuzu gösteriyor” diyerek, herkese doktorlar ile konuşup, CDC’nin sayfalarını ziyaret edip aşı olma kararı konusunda kendilerini güvende hissetmesini tavsiye etti.

Danışma Komitesinin kararının CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky’nin onayının ardından aşılamaya başlanacak.

100 çocuktan 25’i hastanede tedaviye ihtiyaç duyuyor

Danışma Komitesinin toplantısının öncesinde "Bize çocuklarımız için korunmayı ne zaman genişleteceğimiz soruluyor" diyen Walensky, özellikle Delta varyantı ile birlikte küçük çocuklarda hastalığın görülmesinin arttığını ve 100 bin çocukta 25 çocuğun ortalama olarak hastane tedavisine ihtiyaç duyduğunu belirmişti. Walensky’nin çok kısa sürede aşıyı onaylaması bekleniyor.

Biden hükümeti tarafından Pfizer-BioNTech aşılarının çocuklar için hazırlanmış dozlarının ABD genelinde dağıtıldığı ve Walensky’nin onayıyla beraber aşı uygulaması yapacak kurumlara ulaştırılacağı kaydedildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.