Gıda Hattı

Abbas Mirza Şerifzade kimdir? Abbas Mirza Şerifzade hayatı

16 Kasım 2021, 18:31
Paylaş
Abbas Mirza Şerifzade kimdir? Abbas Mirza Şerifzade hayatı
Abbas Mirza Şerifzade kimdir? Abbas Mirza Şerifzade hayatı ve yer aldığı projeler neler? Abbas Mirza Şerifzade biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık. İşte hayatı ve çalışmalarına dair tüm detaylar...

Abbas Mirza Şerifzade kimdir? Azeri oyuncu Abbas Mirza Şerifzade hayatı ve çalışmalarına dair neler merak ediliyor. Abbas Mirza Şerifzade hakkında her şey...

Abbas Mirza Şerifzade biyografi

doğum; 22 Mart 1893

ölüm; 16 Kasım 1938

mesleği; Azerbaycanlı oyuncu, film yönetmeni, sinema editörü.

Abbas Mirza Şerifzade kimdir?
Abbas Mirza Şerifzade

Abbas Mirza Şerifzade hayatı

Abbas Mirza Mirza Abdülresul oğlu Şerifzade, Şamahı'nın Yukarı Kale mahallesinde aydın bir ailede doğdu. Babası Mirza Abdülresul, Seyid Azim Şirvani'nin açtığı yeni "Usul-i Cedid" okulunda ders vermekteydi ve Şamahı'nın en saygın eğitimcileri arasında sayılıyordu.

1902 yılında Şamahı'da meydana gelen büyük depremin ardından birçok aile gibi Bakü'ye göç ettiler.

Abbas Mirza oyunculukla ilk kez amcası Mirza Memmed Tağı sayesinde tanıştı. Tiyatro sanatına ilgi duyan Mirza Memmed Tağı dini içerikli oyunlar hazırlıyordu. "Şəbeh" adlı gösterisindeki esir kız rolü için yeğeni Abbas'ı görevlendirir. Kendisi ise bu oyunda Şümür adlı karakteri canlandırır. Ancak Abbas Mirza Şerifzade bu ilk rolünün üstesinden gelemez. Çünkü oyunda cereyan eden olayların en doruk noktasında Şümür, elinde kılıçla esir kızın (Şerifzade'nin canlandırdığı karakter) üstüne yürümekteydi ve o anda çok korkan Abbas Mirza çığlık atarak sahneden izleyicilerin arasında bulunan annesinin yanına kaçtı.

4 Aralık 1937 tarihinde Büyük Temizlik'in zirvede olduğu dönemde casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Buna delil olarak sık sık ziyaret ettiği İran'ın Gence'deki konsolosluğu ve onlarla sürdürdüğü dostane ilişkiler ile Mikail Müşfik, Hüseyin Cavid gibi sürgüne gönderilen yazarların propagandasını yaptığı iddiası gösterildi. Bu iddiaları reddeden Şerifzade tek suçunun İran'ın konsolosluğuna gitmesi olduğunu belirtti ve orada bulunuş sebebini sadece Azeri sanatına ilgi duyan konsolosluğun daveti olduğunu belirtti. 19 Ekim 1938 tarihinde idamla yargılandığı davada suçlu bulundu ve 16 Kasım 1938 tarihinde kurşuna dizilerek idam edildi.

2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nın birincilerinden Eldar Kasımov'un büyük büyükbabasıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.