Gıda Hattı

AB Ve ABD'den Damızlık Geliyor

16 Nisan 2007, 17:22
Paylaş

Türkiye, AB ve ABD’den damızlık hayvan ithalatı yapacak. Türkiye Tarım Kredi Merkez Birliği'nin 8. Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, damızlık hayvan ithalinde kapıların açılacağını ve atılacak adımla Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hayvancılığın yeniden gelişeceğini ve sıçrama yapacağını söyledi.

Tarım alanında yeni bir adım daha atacaklarını belirten Erdoğan, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Ziraat Bankası aracılığıyla yağmurlama ve damlama sistemine yönelik bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, Uluslararası Salgın Hastalıklar Ofisi'nin mayısta açıklayacağı raporu gayri resmi olarak öğrendiklerini, bu rapor çerçevesinde izin verilen AB ülkelerinden ve ABD'nin 47 eyaletinden damızlık hayvan ithalatı yapılabileceğini belirtti. Daha önce hastalıklar nedeniyle, AB ülkeleri ve ABD'den hayvan ithalatı yapılmadığını hatırlatan Eker, gelinen noktada, mayısta yayımlanacak rapora göre hastalık riski olmayan AB ülkeleri ile ABD'den damızlık hayvan ithal edilebileceğini ve böylece hayvancılık sektörünün uzun süredir talebi olan sorunun çözülmüş olacağını bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.