Gıda Hattı

AB Uyum Sürecinde Pazarlama Standartları ve HACPP semineri Samsun'da başladı

28 Ekim 2006, 13:06
Paylaş

Samsun Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Su Ürünleri Mevzuatı'nın Avrupa Birliği (AB) Mevzuatı'na uyumlu hale getirilmesi için 2001 yılında çalışmalara başladığını söyledi.
Avrupa Birliği uyum sürecinde "Pazarlama Standartları ve HACPP" konulu 5 gün sürecek eğitim semineri başladı. Başlatılan çalışmaların 2003 yılında proje haline getirilip AB'ye sunulduğunu ve AB tarafından kabul edilen projenin Ocak 2005'ten itibaren uygulanmaya başlandığını belirten Kirenci, "AB ile ortak yürütülecek olan ve 2 yıl sürmesi planlanan Su Ürünleri Sektörünün AB Müktesebatına (ACQUİS) Yasal ve Kurumsal Uyumu Projesi gereği, pazarlama standartları ve HACCP konusunda bilgilenmemiz gerekiyor. Bakanlığımız, 2 yıl sürecek olan uyum projesi sonucunda su ürünleri sektörünü her yönden Avrupa Birliği standartlarına uyumlu hale getirmeyi amaçlamış ve Avrupa Birliği müzakerelerine su ürünleri sektörüyle başlamıştır" dedi.

Uyum çalışmaları kapsamındaki faaliyetlerin hızla devam ettirildiğini vurgulayan Kirenci, yürütülmekte olan bu çalışmalar kapsamında 15 Kasım 2006 tarihine kadar Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop il müdürlüklerinin su ürünleri kontrolörlerinin, 16-17 Kasım tarihleri arasında ise balıkçılar (Su Ürünleri Kooperatif temsilcileri), belediye temsilcileri ve komisyoncuların eğitimden geçirileceğini sözlerine ekledi.
Seminerde sunum, Su Ürünleri Sektörünün AB Müktesebatına (ACQUİS) Yasal ve Kurumsal Uyumu Projesi Eşbaşkanı ve Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Su Ürünleri Hijyeni Şube Müdürü Hüseyin Dede ve Londra Sreenwich Üniversitesi öğretim üyesi Mr Tony Sarthwaich tarafından yapıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.