Gıda Hattı

AB tarımsal ürünlerde hijyen standartlarını yükseltiyor

15 Nisan 2008, 00:00
Paylaş

Avrupa Parlamentosu'nda, 2009 yılı AB Tarım Stratejilerini açıklayan Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Gelişim'den sorumlu üye Mariann Fischer Boel, ilk hedeflerinin tarımsal ürünlerde hijyen standartlarını artırmak olduğunu söyledi. 2009 yılı hedeflerinde iki ana konu bulunduğunu ifade eden Boel, çocukların sağlıklı beslenmesi ve tarımsal ürünlerin tüketiciye doğal sunumu konularının, 2009 yılındaki politikalarının temelini oluşturacağını bildirdi.

AB için uzun süreli sağlık politikaları sürdüreceklerini, bu politikayı da okullardaki beslenme alışkanlıklarından başlatacaklarını dile getiren Boel, çocukları şişmanlığa ve obezliğe iten yiyecekleri bilimsel veriler ışığında ele alacaklarını da açıkladı. Uyguladıkları reform politikasının Avrupa'da meyve ve sebze tüketimini artırdığına değinen Boel, buna karşın dramatik bir şekilde şişman ve obez çocukların da sayısının arttığını belirtti. Boel, bu nedenle okullara yönelik yemek şemaları hazırlayacaklarını kaydetti.

Tarımsal ürünlerin kalite politikasını da genişleteceklerini söyleyen Boel, bu amaçla ‘Yeşil Bildiri'yi hazırladıklarını belirtti. Gıda ürünlerinin tüketiciye doğal yollarla ulaştırılmasını amaçladıklarını anlatan Boel, Yeşil Bildiri'yi bu nedenle erken bir şekilde 2008 Ekim ayında sunacaklarını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.