Gıda Hattı

AB, sularda nitrat kirliliğine yol açan aşırı gübre kullanımına savaş açtı!

14 Ekim 2021, 15:43
Paylaş
AB, sularda nitrat kirliliğine yol açan aşırı gübre kullanımına savaş açtı!

Sulardaki aşırı nitrat oranının insan sağlığı ve ekosistemlere zararlı olduğu, su içeriğindeki oksijenin tükenmesine ve ötrofikasyona yol açtığı belirtilen AB Komisyonu Raporu’nda, aşırı gübre kullanımının AB’nin birçok ülkesinde sorun olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

AB Komisyonu tarafından, 2016-2019 dönemi verilerine dayalı olarak hazırlanan Nitrat Yönergesi’nin uygulanmasına ilişkin hazırlanan rapor açıklandı.

Nitratların sular için kirliliğe neden olduğu uyarılarına yer verilen raporda, sulardaki aşırı nitrat oranının insan sağlığı ve ekosistemlere zararlı olduğu, su içeriğindeki oksijenin tükenmesine ve ötrofikasyona yol açtığı kaydedildi.

AB’de yeraltı sularında içme suyu için nitrat sınırı aşılmış!

Aşırı gübre kullanımının AB'nin birçok yerinde sorun olmaya devam ettiğine dikkat çekilen Raporda yer verilen bazı tespitler şöyle:

  • 2016-2019 dönemi dikkate alındığında AB ülkeleri genelindeki yeraltı sularının %14,1'inde içme suyu için belirlenen nitrat konsantrasyon sınırının aşıldığı belirlendi.
  • Tarım kaynaklı kirlilikle mücadelede en büyük zorluklarla karşı karşıya olan AB ülkeleri arasında Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya ve İspanya yer alıyor.
  • Bulgaristan, G. Kıbrıs, Estonya, Fransa, İtalya, Portekiz ve Romanya’nın tarım kaynaklı nitrat kirliliği riskine karşı önlem alması gerekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.