Gıda Hattı

AB Süreci Rakının Tadını Kaçıracak

8 Ağustos 2007, 14:32
Paylaş

Avrupa Birliği, rakıdaki vergi yükünü arttıracak olan "alkollü içkilerde alkol derecesine göre vergilemede" ısrar ediyor. Rakı karşısında ithal içkilerin yüksek tutarlı maktu vergiye maruz kalmasıyla, Türkiye'nin alkollü ürünlerdeki özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulamasının, AB ticaret normlarında eşitsizlik oluşturduğu iddia edilirken, görüşmelerde Türkiye'nin AB ülkelerinde olduğu gibi alkollü içkilerden alkol derecesine göre ÖTV alması gerektiği belirtildi.

Türkiye'nin mevcut vergileme rejimiyle başta rakı olmak üzere, yerli ürünleri koruduğunu iddia eden AB temsilcileri, bu durumun Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kriterlerine de aykırı olduğunu savunurken, vergileme faslının açılabilmesi için Türkiye'nin ortaya bu konuda bir hareket planı koyması gerektiğini belirtti.

Şubat ayında DTÖ'ye başvurup, rakıyı milli içki olarak tescil ettireceklerini ve böylece AB mevzuatlarından muaf tutacaklarını açıklayan Maliye Bakanlığı yetkilileri ise, şimdi ithal ürünlerdeki verginin düşürüleceğini, rakı da ise bir miktar artış olacağını kaydetti. Türkiye'de halen uygulanmakta olan vergileme rejiminde, köpüklü şaraplar, cin, votka, likör ve rakıdan yüzde 275,6 oranında ÖTV alınıyor. Oransal vergideki bu eşitliğe karşılık, alkollü ürünler üzerindeki asgari maktu vergi tutarları farklılık gösteriyor. Rakının asgari maktu vergisi ise 35,8480 YTL olarak belirleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.