Gıda Hattı

AB, “sınırda karbon mekanizması” oluşturacak!

17 Ağustos 2020, 14:25
Paylaş
AB, “sınırda karbon mekanizması” oluşturacak!

AB Komisyonu, sınırda karbon mekanizması uygulaması ile ilgili bir kamuoyu danışma süreci başlattı. Türkiye’den katılımın da mümkün olduğu danışma süreci 28 Ekim 2020 tarihinde sona erecek. Peki “sınırda karbon mekanizması” nedir?

Avrupa Yeşil Mutabakatı, AB’nin iklim hedeflerinin güçlendirilmesine karşın, küresel ölçekteki iklim hedeflerinin farklılık göstermeye devam etmesi halinde ‘karbon sızıntısı riski’ olarak tanımlanan, üretimin AB ülkelerinden iklim hedefleri daha düşük olan ülkelere kaydırılması ya da söz konusu ülkelerin ürünlerinin AB ürünleri karşısında daha fazla tercih edilmesi riskini azaltmak amacıyla, AB Komisyonu’nun seçilen sektörleri kapsayacak bir “sınırda karbon ayarlama mekanizması” önereceğini içeriyor.

solar-panel-yesil-ekonomi-gidahattiSınırda karbon düzenlemesi için danışma süreci başlatıldı

Sınırda karbon mekanizması uygulaması ile ilgili kamuoyu danışma süreci başlatan AB Komisyonu, sınırda karbon düzenlemesi uygulaması ile ürünlerin ithalat fiyatının, karbon içeriğini daha doğru bir şekilde yansıtmasının sağlanacağını açıkladı.

Yürürlüğe konulacak olan bu önlem uygulamasının, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına ve AB'nin diğer uluslararası yükümlülüklerine uyacak şekilde tasarlanacağı ve ayrıca AB'nin Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) kapsamında karbon kaçağı riskini ele alan ücretsiz tahsisat ve elektrik maliyetlerindeki artışı dengelemek amacıyla uygulanan tazmin ödemelerine bir alternatif oluşturacağı belirtildi.

Düzenleme için dört olası uygulama önerisi!

AB Komisyonu, sınırda karbon düzenlemesi uygulamasının tasarımına ilişkin olarak dört olasılık sunuyor:

  • Seçilen ürünlere uygulanacak bir karbon vergisi veya gümrük vergisi,
  • AB Emisyon Ticaret Sistemi’nin ithalatı kapsayacak şekilde genişletilmesi,
  • ETS dışında, ithalata tahsis edilmek üzere oluşturulacak belirli bir havuzdan ödenek satın alma yükümlülüğü getirilmesi,
  • AB imalatı ürünler ile ithal ürünler için karbon vergisi uygulanması.

Türkiye’den katılımın da mümkün olduğu görüş toplama süreci, 28 Ekim 2020 tarihinde sona erecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.