Gıda Hattı

AB Sağlık Ve Gıda Araştırması Açıklandı

21 Aralık 2006, 10:09
Paylaş
AB Sağlık Ve Gıda Araştırması Açıklandı

AB REÇETESÃ�

AB’nin reçetesi yazıldı

AB Komisyonu AB vatandaşlarının gıda konusundaki görüşlerini araştıran bir çalışmayı kamuoyuna açıkladı.Avrupa Komisyonu ile Avrupa Sağlık ve Tüketici Korunması Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği’nde gıda ve sağlık arasındaki ilişkileri ortaya koymak için bir araştırma gerçekleştirdi.

      Daha önce de 2002 yılında fiziksel aktivite, 2003 yılında da sağlık ve beslenme üzerine benzer araştırmalar gerçekleştirilmişti. Bu araştırmaların da ışığında 25 AB ülkesinin 15’inde  Kasım-Aralık 2005 döneminde incelemeler yapıldı. AB sağlık ve gıda konusundaki bu araştırmanın verilerini kamuoyuna duyurdu.  Araştırmaya göre, Avrupalılar’ın yüzde 76’sı sağlıklı olduklarını düşünüyorlar. Bu düşüncede olan AB vatandaşları daha çok eski üye devletlerde bulunuyor. Ankete katılanların dörtte biri ise uzun dönemli hastalıklardan veya bir sağlık probleminden şikayetçi… Bu oran İskandinav ülkelerinde ise daha yüksek. Her 10 AB vatandaşından 7’si son altı aydır normal aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanıyor. İrlandalılar ve Akdeniz ülkelerinde yaşayanlar ise bu konuda sıkıntı yaşamıyorlar.

      Avrupa Birliği vatandaşlarının %55’i kilolarından memnun. Kadınların yüzde 44’ü, erkeklerin yüzde 32’si kilolu olduklarını düşünüyorlar. Avrupalılar’ın çoğu dengeli ve çeşitli beslenme ile daha fazla meyve ve sebze yemenin sağlıklı beslenme olduğunu düşünüyor. Kilolu AB vatandaşları sebze ve meyve yemenin faydaları konusunda daha  bilinçliler.

     Avrupalılar’ın üçte ikisi sağlıklı beslenmenin kolay olduğunu düşünürken, özellikle zaman yetersizliği nedeniyle, “hayat tarzı” sağlıklı beslenmeye en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Zaman yetersizliği sorunu genellikle yüksek sosyal statüdeki AB vatandaşları arasında mevcut bir sorun… Her beş kadından biri son 12 aydır diyet yaptığını belirtiyor. Kadınlar erkeklere göre diyete daha eğilimli. Diyet olarak çoğunlukla “daha çok meyve, daha az yağ” tüketmek anlaşılıyor. Kilo azaltmak ve sağlıklı yaşamak, beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerde temel nedenlerden. Kilolu AB vatandaşları kiloyu azaltmak, kilosu normal AB’liler sağlıklı yaşamak, sağlıksız veya emekli olanlar da bir sağlık problemi nedeniyle sağlıklı beslenmek istiyorlar.

     Avrupalılar’ın yüzde 83’üçocuklardaki obezitenin son 5 yılda arttığını düşünüyor. Her 10 AB vatandaşından 9’u, bunun nedeni olarak gıda reklamları ve promosyonlarını görüyor. Buna karşı aile bilgilendirmesi ve okul eğitiminin faydalı olacağı düşünülüyor. Avrupalılar çocuklardaki obeziteye karşı okullardaki fiziksel aktivitelerin arttırılmasını istiyorlar. AB vatandaşlarının yüzde 95 gibi yüksek bir oranı obezitenin bir sağlık sorunu olduğunu kabul edi yor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.