Gıda Hattı

AB'nin Toplattığı Tarım İlaçlarını Türkiye Kullanıyor

19 Mart 2008, 18:14
Paylaş

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Delen, Türkiye'deki ruhsatlı bitki koruma ilaçlarının yüzde 75'inden fazlasının AB'de piyasadan çekildiğini söyledi.

Avrupa Birliği Sağlık ve Tüketici Koruma Müdürlüğü'nün raporuna göre Türkiye'de kullanılan ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin yüzde 75'den fazlası Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde artık kullanılmıyor.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Gıda Sorunları Komitesi'nin dün Sanayiciler Lokali'nde düzenlediği gıda güvenliği konulu toplantıya EBSO Başkan Yardımcısı Nedim Kalpaklıoğlu, Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Delen, EBSO Gıda Sorunları Komitesi Başkanı Cihangir Hür, Komite Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cem Karagözlü, EBSO Meclis Üyesi Kürşad Yuvgun ve sanayiciler katıldı. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Nafiz Delen, AB'nin ilaç kalıntısı yüksek tarım ürünlerini engellemek amacıyla hazırladığı hızlı alarm sistemine her geçen yıl daha fazla tarım ürününün takıldığını söyledi. 2000 yılında sıfır olan gıda ürünü partisi sayısının 2007 yılında 28'e yükseldiğini ifade eden Delen, "Ülkemiz tarımında bilinçsiz ilaç kullanımı hızla artıyor. 1979'da 8 bin 396 ton olan etkili madde tüketimi, 2006'da 18 bin 258 tona ulaştı. 27 yılda tüketim yüzde 117 oranında arttı. Hektara düşen etkili madde kullanımı ise 700 grama ulaştı. İlaç kullanımı en çok ihracatın ve tüketimin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz'de arttı. Giderek daha tehlikeli tarım ilaçları kullanılıyor" diye konuştu.

Kansere yol açabilir

Geçen yıl AB'nin yaptığı çalışmaya göre Türkiye'deki ruhsatlı bitki koruma ilaçlarının yüzde 75'inden fazlasının AB'de kullanılmadığını belirten Delen, "Geçen yıl ülkemizde en yoğun kullanılan 60 etkili maddeden 3'ü AB'de piyasadan çekildi. 4'ü kanser yapma riski taşıyor. 3'ü en zehirli bileşikler arasında. 5'i ise iç salgı bezlerini etkiliyor" dedi.

Avrupa'da piyasadan çekilen ilacın Türkiye'de de toplanmasının hukuki bir sorun olduğunu dile getiren Delen, bu konuda hükümetin önlem alması gerektiğini söyledi. Delen, tarım ilaçlarının ruhsatlandırılması ve bayilik sisteminin gözden geçirilmesi, zirai mücadele yönergelerinin yenilenmesi, anlaşmalı tarım ve sürekli analiz ile tarım ürünlerindeki kalıntı sorunun çözülebileceğini ifade etti.

Reçete ile satılmalı

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nedim Kalpaklıoğlu, Türkiye'nin gerek ihracatını artırması gerekse kendi tüketicisine sağlıklı ürünler sunması için alması gereken çok yol olduğunu belirtti. Kalpaklıoğlu, Tarım Bakanlığı'nın da denetimlerde titiz davranması gerektiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Kürşad Yuvgun ise, tarım ilaçlarının reçete ile satılması gerektiğini söyledi. Yuvgun, "Hatta kırmızı, yeşil reçete gibi renklendirmeye gidilebilir. Tarım ilaçları, uzman kişiler tarafından kontrollü uygulanmalı. Hükümet, bakanlıklar elini cebine atmalı ve üreticileri sübvanse etmeli. Yoksa çiftçi ucuz ilaçlara gidecektir. Tehlikesine bakmayacaktır. Düşük zehirli, kaliteli ilaçlar konusunda üretici özendirilmeli ve sübvanse edilmeli" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.