AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

AB, Trump’ın çelik ithalatına vergi kararına misilleme yapacak!

AB, Trump’ın çelik ithalatına vergi kararına misilleme yapacak!
3 Mart 2018, 14:35

ABD Başkanı Donald Trump, çelik ithalatına yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini söyledi, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, birkaç gün içinde karşı önlemlerin devreye sokulacağını açıkladı. Söz konusu önlemlerin, ABD’den bazı viski ve portakal suyu markalarının ithalatına yönelik olması bekleniyor.

Çelikte dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD, ek gümrük vergisi koymaya hazırlanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ithal ettiği çeliğe yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini açıkladı.

abd-baskani-donald-trump-gidahattiTürkiye’nin çelik ihracatı

ABD’de kullanılan 100 milyon ton çeliğin üçte biri, 5.5 milyon ton alüminyumun ise tamamına yakını ithal ediliyor.

Dünyanın sekizinci büyük çelik üreticisi konumundaki Türkiye, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2017’de ABD’ye 1.1 milyar dolar tutarında 2 milyon ton çelik ihraç etti. Türk çelik ihracatçıları, verginin tüm ülkelerden ithalat için uygulanacak olması ve iç piyasada fiyatların artması nedeniyle ihracatın etkilenmeyeceği görüşünde.

AB misillemeye hazırlanıyor

Avrupa Çelik Derneği, Trump’ın çelikte ek gümrük vergisi kararının uygulamaya girmesiyle birlikte, ABD’ye ihracatın yüzde 50 azalacağı uyarısında bulunurken, AB misilleme yapmaya hazırlanıyor. AB’nin, viski gibi sembol haline gelmiş bazı Amerikan ürünlerinin ithalatında yeni önlemleri uygulama koyması bekleniyor. Viskinin yanı sıra bazı portakal suyu ve motosiklet markaları da, AB’nin önlemlerinden etkilenebilecek.

Yazılı bir açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, kararı “kabul edilemez” olarak nitelendirerek, birkaç gün içinde kararlı ve orantılı karşı önlemlerin devreye sokulacağını bildirdi.

“Gerekli karşılık verilecek”

Sektör yaşanan ortak sorunun yanıtının korumacılık olamayacağını vurgulayan Juncker, “Avrupa’da binlerce kişiye istihdam sağlayan sanayimizi riske sokan bu adil olmayan tedbirler karşısında boş durmayacağız. Gerekli karşılık verilecek. AB Komisyonu, önümüzdeki günlerde ABD’ye karşı durumun dengelenmesi için Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarıyla uyumlu karşı önlemleri alacak” dedi.

jean-claude-juncker-gidahatti
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker

ABD ile sorunların aşılmasına yönelik olarak en kısa sürede istişarelerde bulunma yolunun aranacağını bildiren AB Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmstörm ise pazar hareketlerinin de yakın izlemeye alınacağını kaydetti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.