Gıda Hattı

AB Liderlerinden 750 milyar avroluk kurtarma programına onay!

21 Temmuz 2020, 11:33
Paylaş
AB Liderlerinden 750 milyar avroluk kurtarma programına onay!

Brüksel’de iki kez uzatılan zirvede bir araya gelen AB üyesi 27 ülkenin devlet ya da hükümet başkanları, koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerine karşı 750 milyar avroluk kurtarma programı ve AB’nin 1 trilyon avroluk gelecek bütçesi konusunda anlaşmaya vardılar.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin lideri, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programını ve gelecekteki bütçeyi müzakere etmek için Brüksel’de bir araya geldiler.

AB Liderler Zirvesi iki kez uzatıldı

COVID-19’un başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze gerçekleştirilen zirvede, pandeminin ekonomik etkilerine karşı hazırlanan toplam 750 milyar avroluk ekonomik kurtarma programı ile yaklaşık 1 trilyon avroluk AB'nin 2021-2027'deki bütçesini belirleyecek Çok Yıllı Mali Çerçeve taslağı ele alındı.

AB’de “Tutumlu 4'lü” olarak adlandırılan Danimarka, Hollanda, İsveç ve Avusturya’nın, özellikle kurtarma programındaki hibelere olumsuz yaklaşımları, Macaristan ve Polonya’nın ise AB fonlarının hukukun üstünlüğü şartına bağlanmasına muhalefet etmeleri nedeniyle iki gün sürmesi planlanan zirve, iki kez uzatıldı.

20 Temmuz Pazartesi günkü akşam saatlerinde başlayan ikinci oturumdan ise anlaşmaya varıldı.

“Avrupa’yı geleceğe taşıyacak önemli anlardan bir tanesi”

Zirvenin ardından AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile birlikte basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Başardık. Kurtarma paketi ve bütçe konusunda anlaşma sağladık. Bir sonraki 7 yıllık bütçe 1 trilyon 74 milyar avro olacak. Kurtarma paketine 750 milyar avro ayrılacak” ifadelerini kullandı.

Cuma gününden beri zorlu müzakereler gerçekleştirildiğini hatırlatan Michel, “Burada paradan daha fazlasını müzakere ettik. Anlaşma, Avrupa'yı geleceğe taşıyacak önemli anlardan bir tanesi” dedi. Konsey Başkanı, Avrupa tarihinde ilk defa bütçenin net biçimde iklim hedeflerine bağlandığına dikkati çekti.

“Avrupa öncelikleriyle uyumlu paket”

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen de varılan anlaşmanın önemine işaret ederek, “Bu, Avrupa öncelikleriyle uyumlu toplam 1,8 trilyon avroluk eşi benzeri görülmemiş bir paket” ifadesini kullandı.

“Avrupa için tarihi bir andayız. Üye 27 ülke dayanışma gösterdi ve paketi kabul etti” diyen Von der Leyen, bu aşamadan sonra kurtarma paketi ve bütçe konusunda Avrupa Parlamentosu (AP) ile görüşmelere başlayacaklarını kaydetti.

Anlaşmanın detaylarında ne var?

AB Liderlerinin uzlaşmaya vardığı paket ile sermaye piyasalarından borçlanma yetkisi alacak olan AB Komisyonu, bu yetki ve AB bütçesi garantisinde, kurtarma programına toplam 750 milyar avro kaynak sağlayacak. Bunun 390 milyar avrosu hibe, 360 milyar avrosu kredi olacak.

AB’nin 2021-2027 bütçesinin toplam büyüklüğü ise 1 trilyon 74 milyar avroyu bulacak. Üye ülkeler, bütçeye milli gelirlerinin yüzde 1,4'ü oranında katkı verecek.

AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, Avrupa Parlamentosu (AP) onayıyla alınacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.