Gıda Hattı

AB Liderler Zirvesi’nden, Rusya’ya “en sert yaptırım paketi” çıktı!

25 Şubat 2022, 01:36
Paylaş
AB Liderler Zirvesi’nden, Rusya’ya “en sert yaptırım paketi” çıktı!

Brüksel’de bir araya gelen AB Liderleri, Rusya’nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak, Rus ekonomisi ile kişilere yönelik şimdiye kadarki “en sert” yaptırımları onayladılar.

Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği askeri operasyon devam ederken, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin liderleri, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Rusya'ya karşı ek yaptırımları görüşmek üzere bir araya geldi.

AB’deki Rus varlıkları dondurulacak!

AB liderleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı "barbarca" olarak nitelendirilen işgaline yanıt olarak, ülkenin ekonomisini ve kişileri hedef alan bir dizi ek yaptırımları onayladı.

Buna göre AB'deki Rus varlıkları dondurulacak ve Rus bankalarının Avrupa'nın finans piyasalarına erişimi durdurulacak. Yaptırımlar, diğer sektörlerin yanı sıra Rusya'nın ticaret, enerji ve ulaşım sektörlerini de hedef alırken, ülkeye ihracat denetimleri de uygulanacak. Zirvede anlaşmaya varılan bir bildiride AB liderleri yeni yaptırımların, "ortaklar ve müttefikler ile yakın koordinasyon içinde, Rusya'ya faaliyetleri için büyük ve ciddi sonuçlar doğuracağının" altını çizdi.

Borrell: "Şimdiye kadar uyguladığımız en sert yaptırım paketi"

Brüksel’deki Zirve’ye katılan liderler, Rusya’nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırısı ve işgali kınadılar.

Letonya Başbakanı Krisjanis Karins Putin'i, "milyonlar için sefalete neden olan aldatılmış bir otokrat " olarak nitelendirirken, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, onaylanan ek yaptırım paketini "şimdiye kadar uyguladığımız en sert yaptırım paketi" olarak nitelendirdi. Belçika Başbakanı Alexander De Croo ise, "Yaptırımlarımız, Rus ekonomisine kalbinden zarar verecek" ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.