Gıda Hattı

AB Liderler Zirvesi’nde gündem koronavirüs! 4 öncelikli konu ne?

25 Mart 2020, 15:00
Paylaş
AB Liderler Zirvesi’nde gündem koronavirüs! 4 öncelikli konu ne?

AB Liderleri, koronavirüs salgını konusundaki gelişmeleri bugün video konferans yoluyla değerlendirecek. Gündemin dört öncelikle konusu; COVID-19’un sınırlandırılması, tıbbi ekipman ihtiyacının karşılanması, aşı ve ilaç geliştirme için Ar-Ge faaliyetleri ile salgının sosyo-ekonomik etkileri…

AB Devlet Başkanları ile Başbakanları, 26 Mart Perşembe günü video konferans yoluyla gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi’nde, koronavirüs (COVID-19) salgınına ilişkin AB ülkelerindeki gelişmeleri değerlendirecek.

AB Liderlerinin koronavirüs gündemi!

Zirve toplantısında 4 öncelikli konu; COVID-19’un yayılmasının sınırlandırılması, Maske ve solunum cihazları öncelikli olmak üzere tıbbi ekipmanların sağlanması, Aşı geliştirme çabaları dahil olmak üzere Ar-Ge faaliyetleri, Sosyo-ekonomik gelişmeler olacak.

Liderler ayrıca üçüncü ülkelerde mahsur kalan AB vatandaşlarına nasıl yardım edileceğine ilişkin de görüş alışverişinde bulunacak.

17 Mart’ta da koronavirüs gündemiyle bir görüşme gerçekleştiren AB Liderleri, virüsün küresel olarak yayılmasını sınırlamak için AB’ye zorunlu olmayan seyahatlerin 30 gün süresince yasaklanmasını ve AB sınırlarının kapatılmasını kararlaştırmıştı.

Avrupa Parlamentosu da aynı gün toplanacak

Aynı gün Avrupa Parlamentosu’nda da, Covid-19 salgınının bireyler ve işletmelere olan etkilerinin azaltılması amaçlı ilk önlemlerin onaylanabilmesi için özel bir genel oturum düzenlenecek. Toplantıda ele alınacak konulardan bazıları şöyle:

  • Krizin sonuçlarını ele almak için AB ülkelerine AB Uyum Fonu’ndan 37 milyar Euro tutarında kaynak aktarımı için “Corona Virüs Müdahale Yatırım Girişimi”.
  • AB Dayanışma Fonu'nun halk sağlığı acil durumlarını kapsayacak şekilde genişletilmesine yönelik bir yasa teklifinin görüşülmesi.
  • Covid-19 salgını sonrasında havayolu şirketlerinin uçuş hatlarını kaybetmemek için yolcusuz uçuşları sürdürmelerine yol açan yasa üzerinde değişiklik yapmak amacıyla AB Komisyonu tarafından hazırlanan öneri.

COVID-19 salgını nedeniyle sosyal temasın azaltılması amacıyla Avrupa Parlamentosu üyelerinin uzaktan oy kullanabilmeleri için de özel önlemler alınmış durumda. Söz konusu tekliflerin AP’de kabul edilmesi halinde, yürürlüğe girebilmesi için AB Konseyi tarafından da onaylanması gerekecek.

AB Komisyonu’nun karayolu taşımacılığı için önerileri

Öte yandan AB Komisyonu, COVID-19 salgını sürecinde AB genelinde mal akışını sürekli kılmak amacıyla karayolu ulaşımı için pratik çözüm önerilerini sundu.

Komisyon, AB çapında tedarik zincirlerinin faaliyetini sürdürebilmesini sağlamak için üye ülkelerin Trans-Avrupa ulaşım ağındaki (TEN-T) ilgili tüm iç sınır geçiş noktalarını 'yeşil şerit' sınır geçişleri olarak belirlemesini ve taşınan mal ile ilgili incelemelerin, şoförün araçtan inmesine gerek bırakılmadan gerçekleştirilmesi ve 15 dakikadan fazla uzun sürmemesinin sağlanmasını istedi.

Üçüncü ülkelerde kalan AB vatandaşlarının geri dönüşü ve uluslararası yardım uçuşları için her üye ülkenin en az bir havalimanını çalışır durumda tutması gerektiği de vurgulandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.