AramaArama
Gıda Hattı

AB kuruluşları, Dijital Covid-19 Aşı Sertifikası'nda uzlaştı

21 Mayıs 2021, 12:32
Paylaş
AB kuruluşları, Dijital Covid-19 Aşı Sertifikası'nda uzlaştı

AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP), AB Covid-19 Aşı Sertifikası konusunda uzlaştığı bildirildi.

Dünya genelinde Covid-19’a karşı aşılama kampanyaları devam ederken, AB'den, AB Dijital Covid-19 Aşı Sertifikası konusunda uzlaşma kararı geldi.

AB Komisyonu Başkanı açıkladı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Komisyon, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun aşı sertifikası konusunda anlaştığını bildirdi. Leyen, "AB Dijital Covid-19 Sertifikası, AB genelinde güvenli ve kolay seyahatin yeniden sağlanması yolunda önemli bir yapı taşı olacaktır" ifadelerini kullandı.

AP tarafından yapılan yazılı açıklamada da, "Anlaşmamız var. Parlamento, Konsey ve Komisyon müzakerecileri, salgın sırasında seyahati daha kolay ve daha güvenli hale getirecek olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası teklifi üzerinde gayri resmi bir anlaşmaya vardılar" ifadelerine yer verildi.

AB’den onaylı aşıları olanlar kısıtlamasız seyahat edebilecek

AB Dijital Covid-19 Sertifikası'nda, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa hangi aşıyı olduğunu, hastalığı geçirenlerin ise antikor seviyesini ve Covid-19 test sonuçlarını içeren bilgiler yer alacak. Kağıt veya dijital format halinde ve ücretsiz olacak olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası sayesinde AB tarafından onaylı Covid-19 aşıları olmuş kişiler, kısıtlamasız seyahat edebilecek.

Şu ana kadar AB tarafından, BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson Covid-19 aşılarına onay verilmiş bulunuyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.