Gıda Hattı

AB Konseyi Başkanı’ndan korkutan açıklama!

16 Ekim 2020, 22:22
Paylaş
AB Konseyi Başkanı’ndan korkutan açıklama!

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, temas ettiği bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından AB Liderler Zirvesi bitmeden ülkesine döndü. Zirvenin ardından konuşan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Avrupa’da Covid-19 durumu, hiç olmadığı kadar ağır bir durumda” dedi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren ve gündeme ilişkin önemli konuların ele alındığı AB Liderler Zirvesi sona erdi.

AB Liderler Zirvesi’nde ikinci Covid-19 şoku!

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in yakın çalışma ekibindeki bir kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine ilk gün terk ettiği zirvenin ikinci gününde ise yine bir ayrılma yaşandı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, zirve sırasında temas ettiği bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından önlem olarak zirveden ayrılarak, ülkesine döndü.

Başbakanlık İletişim Ofisi tarafından yapılan resmi açıklamada, Marin’in önlem olarak Finlandiya’ya geri döndüğü, gerekli testlerin yapılacağı ve bu süre zarfında Başbakanlık konutu Kesranta’da karantinada kalacağı kaydedildi.

“Avrupa Covid-19’da, hiç olmadığı kadar ağır bir durumda”

Zirve sonrasında basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB liderleri tarafından alınan kararları açıkladı.

AB Liderler Zirvesi gündeminin en önemli konusu olarak Covid-19’u işaret eden Michel, “Avrupa’da Covid-19 durumu hiç olmadığı kadar ağır bir durumda. Bu nedenle AB olarak bulaşma takibi, karantina uygulamaları ve aşı konularında birlikte hareket etmemiz için koordinasyonumuzu güçlendireceğiz” dedi.

İki günlük zirvede iklim değişikliği konusunun da geniş şekilde ele alındığını bildiren Michel, “AB olarak hedefimiz dünyada iklim değişikliğine karşı karbon dengesini sağlayan ilk kıta olmak amacındayız. Bu konuda Aralık ayında kararlar almayı amaçladığımız konsey öncesinde yararlı görüşmelerimiz oldu” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye mesaj!

Zirvede güncel uluslararası ilişkileri de ele aldıklarını bildiren AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Zirvede Doğu Akdeniz’deki durum ve Belarus gibi konuları da ele aldık. Türkiye’nin Akdeniz’deki tek taraflı girişimlerine karşı son konsey toplantısında aldığımız kararları tekrarlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendisine yöneltilen bir soru üzerine liderlerin Brüksel’de fiziki olarak bir araya gelip gelmeyeceklerine cevap veren Michel, “Bu konuda karar vermek benim inisiyatifimde bir durum. Benim görevim toplantıları en verimli şekilde gerçekleştirmek. Maalesef video konferans toplantılarında hassas konularda müzakere daha zor oluyor” dedi.

Macron: “AB, Türkiye ile diyaloğa hala hazır”

Zirve sonrası basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Türkiye ile ilgili “Avrupa diyalog için hala hazır. Fakat Türkiye aynı tavırla devam ediyor. Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a desteğimizi belirttik” açıklaması yaptı.

Dağlık Karabağ konusuna değinen Fransa Cumhurbaşkanı, taraflara ateşkes çağrısında bulunarak anlaşmaya varılması gerektiğini vurguladı.

Toplantıda iklim sorununu da konuştuklarını dile getiren Macron, 2030 yılına kadar sera etkisini destekleyen gaz yayımını en az yüzde 50 azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.