AramaArama
Gıda Hattı

AB Komisyonu’nun, GMO’lar konusundaki yetkisi devam ediyor

4 Mayıs 2015, 14:53
Paylaş
AB Komisyonu’nun, GMO’lar konusundaki yetkisi devam ediyor

AB’de GMO’lar (Genetiği değiştirilmiş organizmalar) konusundaki yeni düzenlemenin, AB Komisyonu’nun bu alandaki yetki ve sorumluluklarında değişikliğe yol açmadığı bildirildi.

AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinin 9. Turu, 20-24 Nisan 2015 tarihleri arasında ABD’nin New York şehrinde gerçekleştirildi. Dört gün süren müzakerelerin ardından yapılan açıklamalarda, şu konuların altı çizildi:

“AB Komisyonu’nun GMO’larla (genetiği değiştirilmiş organizmalar) ile ilgili izin süreçleri üzerindeki yeni yasa tasarısı, Komisyon’un bu alandaki yetki ve sorumlulukları üzerinde bir değişikliğe yol açmamaktadır. Risk değerlendirmeleri Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yapılmaya devam edilecektir. Bu öneri, sadece üye ülkelere insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyecek alanlarda ve gerekçesi belirli konularda uygulama kapsamı dışında kalma (opt out) hakkı vermektedir.

TTIP 9. tur müzakerelerde üç ana başlık olan pazara giriş, kurallar ve standartlar ile yasal çerçevede işbirliği konuları ele alındı. Müzakere ekipleri, bu üç temel başlığın altındaki diğer başlıklar kapsamında bütün müzakere ekipleri görüşmeler gerçekleştirdi. Hizmetler, rekabet, menşe kuralları ve sürdürülebilir kalkınma alanındaki müzakereleri sürdüren ekipler, müzakerelere katılmadı.

Yaz ayları sonunda siyasi liderlerin yapacakları değerlendirmeye ışık tutmak amacıyla özellikle yasal çerçevede işbirliği ve kurallar ve standartlar konu başlıklarında çalışma yapıldı. Otomotiv, ilaçlar, tıbbi cihazlar, kozmetikler, mühendislik, tekstiller, kimyasal maddeler, tarım ilaçları ve bilgi ve iletişim teknolojileri konularının ele alındığı müzakerelerde, yatay yasal çerçevedeki konulara ilişkin olarak iki tarafın karşılıklı sunmuş olduğu ayrıntılı öneriler ortak noktaların belirlenmesi amacıyla görüşülmeye devam edildi.

Enerji ve ham maddeler konuları müzakerelerin başlangıcından bu yana ilk defa ele alındı. Enerji ve ham maddeler konusunun TTIP’te ayrı bir başlık altına alınıp alınmayacağına daha sonraki aşamalarda karar verilecek.

Gümrükler ve ticaretin kolaylaştırılması konularında mevcut metin üzerinden görüşmeler sürdürüldü. AB ve ABD gümrüklerinin kapsamlı ve yakın işbirliği için gereken koşullar tartışıldı.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.