Gıda Hattı

AB Komisyonu'ndan Organik Gıdada Sınırlı GDO İzni

28 Haziran 2007, 13:51
Paylaş

Avrupa Komisyonu, organik ürünlerde üretim ve etiketlendirmeyle ilgili tüzükte yenilik yapılması kararını aldı. Tarım bakanları tarafından 12 Haziran'da kabul edilen yeni tüzüğe göre, organik gıdalarda biyoteknolojik malzeme kullanımı hâlâ yasak olmakla birlikte, kazara karışmış genetiği değiştirilmiş organizmaların yüzde 0,9'a kadar kullanımına izin veriliyor. Gıda ancak bileşiminin yüzde 95'i organik ise organik gıda logosu taşıyabilecek.

Yeni tüzüğe göre organik üretim için birtakım prensipler getirilirken temel kurallar ve ithalat rejiminde de yeniliklere gidiliyor. Yeni tüzükle AB organik gıda logosunun kullanımı zorunlu hale gelecek, bu logonun yanına ulusal ya da özel logolar da istenildiği takdirde ilave edilebilecek. Tüketicileri bilgilendirmek amacıyla ürünün yetiştirildiği yerin belirtilmesi zorunlu olacak. Yeni tüzüğe ayrıca organik su ürünleri, şarap, deniz yosunu ve bira mayası ile ilgili kurallar da ilave edilecek. Genetiği değiştirilmiş organizmalar organik üretimde kullanılmayacak. Organik gıdalara yanlışlıkla karıştığı tespit edilen genetiği değiştirilmiş gıdalara verilen onay ise yüzde 0.9’la sınırlı kalacak. İçine kazara yüzde 0.9’dan daha fazla genetiği değiştirilmiş organizma karışan gıdaların organik olarak satılmasıyla ilgili olan yasal boşluk kapanacak.

AB'nin Tarım ve Kırsal Kalkınma'dan sorumlu komiseri Mariann Fischer Boel, bu yeni anlaşmanın tüketicilerin organik ürünleri tanımasında çok büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti. Greenpeace ve Doğa Dostları Derneği (Friends of the Earth) ise, AB'nin organik gıdalara genetiği değiştirilmiş organizmaların karışmasına izin verdiği gerekçesiyle yeni tüzüğe tepki gösterdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.