Gıda Hattı

AB Komisyonu Başkanından Rusya’ya ağır suçlama!

8 Haziran 2022, 16:28
Paylaş
AB Komisyonu Başkanından Rusya’ya ağır suçlama!

Batı’nın gıda krizine sebep olmakla suçladığı Rusya’ya yönelik sert konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Gıda artık Rusya’nın terör cephaneliğinin bir parçası haline geldi. Buna müsamaha gösteremeyiz” dedi.

Rusya’nın Karadeniz’deki Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına engel olduğuna ilişkin Batı’nın suçlamalarına, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yeni bir açıklamayla katıldı.

“Gıda, Rusya’nın terör cephaneliğinin bir parçası haline geldi”

Fransa’nın Strazburg kentindeki Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Von der Leyen, yaklaşmakta olan küresel gıda krizine çare olarak Ukrayna'nın Karadeniz limanlarının acilen restore edilmesi gerektiğini söyledi. Leyen, “Bu, Putin tarafından dünyanın en savunmasız ülkeleri ve insanlarına yönelik soğuk, duygusuz ve hesaplı bir kuşatmadır. Gıda artık Rusya’nın ‘terör cephaneliğinin’ bir parçası haline geldi. Buna müsamaha gösteremeyiz” ifadelerini kullandı.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının “temel gıda ürünlerine dokunmadığı”na dikkat çeken AB Komisyonu Başkanı Leyen, AB'nin Ukrayna’ya gösterdiği desteğin dünyadaki gıda krizini ele alma konusunda da devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.