AramaArama
Gıda Hattı

AB, Japonya’ya aşı ihraç edecek

28 Mayıs 2021, 08:48
Paylaş
AB, Japonya’ya aşı ihraç edecek

İklim mücadelesi için Japonya ile Yeşil İttifak başlatan AB, Covid-19’a karşı aşılamada geç kalan Japonya’ya 100 milyon doz aşı ihraç edecek.

AB-Japonya Zirvesi, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

AB ile Japonya Yeşil İttifak kurdu

Zirve sonrası Konsey Başkanı Charles Michel ile bir basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, iklim krizi ile mücadelenin görüşmenin en önemli konularından biri olduğunu söyledi. von der Leyen, “Çok verimli bir zirve yaptık. İklim eylemi ve yeşil geçiş konusunda işbirliği yapmak için ilk kez Yeşil İttifakımızı başlattık. Sürdürülebilir finans, karbon fiyatlandırması veya temiz enerji üzerinde birlikte çalışacağız. Ortak hedefimiz 2050'ye kadar iklimde nötr hale gelmek” dedi.

AB, 100 milyon doz aşı ihraç edecek

Covid-19 ile mücadelede AB’nin ve Japonya’nın güçlerini birleştirdiğini vurgulayan Ursula von der Leyen, AB'nin Japonya'ya sürekli olarak aşı ihraç ettiğini belirterek, “ABD, 100 milyondan fazla dozun Japonya'ya ihraç edilmesine izin verdi. Bu da nüfusun yaklaşık yüzde 40’ını aşılamak için yeterli olacaktır” şeklinde konuştu.

Görüşmede 3 ana konunun görüşüldüğünü belirten AB Konseyi Başkanı Michel ise, "İlk konu Covid-19 ve iklim değişikliği gibi küresel sorunlar, ikincisi Japonya ile ikili ilişkimiz ve sonuncusu dışişleri ve güvenlik politikası konuları oldu" dedi.

AB ile Japonya’nın aynı görüşleri paylaştığını kaydeden Michel, “AB, Japonya ile deniz güvenliği, siber güvenlik dezenformasyon, aşı üretimi alanlarındaki işbirliğimizi yoğunlaştırmak istiyor ve Hint-Pasifik bölgesinde temel değerleri teşvik etmek istiyor" ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.