Gıda Hattı

AB ile İngiltere'den "müzakerelere devam" kararı!

6 Aralık 2020, 12:38
Paylaş
AB ile İngiltere'den "müzakerelere devam" kararı!

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, AB ile İngiltere arasında kesintiye uğrayan Brexit müzakerelerinin yeniden başlayacağını duyurdu. İki tarafın baş müzakerecilerine Brüksel'de yeniden toplanma talimatı verildi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir hafta süren yoğun Brexit müzakerelerinin ardından AB'nin baş müzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere'nin AB danışmanı David Frost anlaşma koşulları üzerinde uzlaşılamadığı için görüşmelerin "duraklatıldığını" duyurmuştu.

AB Komisyonu Başkanı ile İngiltere Başbakanı anlaştı!

Bu gelişmenin ardından AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından kameraların karşısına geçti. von der Leyen, müzakerelerin yeniden başladığını bildirerek, "AB ve İngiltere arasında devam eden müzakereler hakkında yaptığımız telefon görüşmesinde, birçok alanda ilerleme kaydedildiğini memnuniyetle karşıladık. Yine de 3 kritik konuda önemli farklılıklar devam etmektedir: eşit şartlar, yönetim ve balıkçılık. Her iki taraf da bu sorunlar çözülmediği takdirde hiçbir anlaşmanın mümkün olmadığının altını çizdi" ifadelerini kullandı.

Başmüzakereciler Brüksel'de bir araya gelecek

Von der Leyen taraflar arasındaki sorunların devam ettiğini, ancak çözüm yollarının analiz edildiğini ifade ederek, "Bu farklılıkların ciddiyetini kabul ederken, çözülüp çözülemeyeceklerini değerlendirmek için müzakere ekiplerimiz tarafından daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği konusunda anlaştık. Bu nedenle baş müzakerecilerimize Brüksel'de yeniden toplanma talimatı veriyoruz. Pazartesi akşamı tekrar konuşacağız" dedi.

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinde henüz kalıcı bir anlaşma sağlanamazken, Fransa, AB'den bağımsız olarak İngiltere'yle yakınlaşmanın yollarını arıyor. Bu amaçla İngiltere'ye Fransa'dan geçen kaçak göçmenlerin engellenmesi için iki ülke arasında özel bir anlaşma imzalandı. AB'nin bir yandan kendi anlaşması diğer yandan Fransa'nın birlik dışı ikili anlaşma girişimlerini nasıl yöneteceği merak ediliyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.