Gıda Hattı

AB ile Birleşik Krallık müzakerelerinde ipler kopuyor mu?

10 Haziran 2020, 12:48
Paylaş
AB ile Birleşik Krallık müzakerelerinde ipler kopuyor mu?

AB ve Birleşik Krallık arasında dördüncü turu 2-5 Haziran’da video konferans aracılığıyla yapılan müzakerelere ilişkin konuşan AB Başmüzakerecisi Michel Barnier, kaydedilen ilerlemenin yetersiz olduğunu söyledi. Barnier, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in yapacağı değerlendirme toplantısında alınacak kararın, müzakerelerin geleceği için belirleyici olacağını kaydetti.

AB ve Birleşik Krallık arasında gelecek dönem anlaşması oluşturmak amacıyla yürütülen müzakerelerin dördüncü turu, 2-5 Haziran’da video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Haziran ayı içerisinde bir araya gelerek müzakerelerde elde edilen sonuçları değerlendirecek. Bu toplantının 19 Haziran’daki AB Liderler Zirvesi’nden sonra yapılması planlanıyor.

Barnier: “Müzakerelerdeki ilerleme yetersiz”

Görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen AB Başmüzakerecisi Michel Barnier, kaydedilen ilerlemenin yetersiz olduğunu belirtti, Haziran ayı içerisinde düzenlenecek üst düzey değerlendirme toplantısında liderlerin alacağı kararın, müzakerelerin ileriki aşaması için belirleyici olacağını ifade etti.

Müzakerelerin AB ve Birleşik Krallık liderleri arasında imzalanan Siyasi Bildirge’de yer alan ilkeler doğrultusunda ilerlemesi gerektiğini vurgulayan Barnier, Birleşik Krallık’ın yaklaşımının ise bu yönde olmadığını söyledi. Barnier, ilerleme kaydedilemeyen alanları;

  • Balıkçılık ve yeni ekonomik ortaklığın iki temel unsuru olarak serbest ve adil rekabet koşullarının güvence altına alınması,
  • Cezai konularda yakın bir polis ve adli işbirliğini desteklemek için gerekli olan ‘temel hak ve özgürlükleri koruyan’ güvenceler,
  • Gelecek dönem ilişkilerinin yönetişim çerçevesi, olarak sıraladı.

BK Başmüzakerecisine göre, ilerleme sınırlı, gidişat olumlu!

Birleşik Krallık Başmüzakerecisi David Frost ise yaptığı açıklamada, dördüncü müzakere turunda kaydedilen ilerlemenin sınırlı olduğunu ancak, olumlu bir tonda geçtiğini, sonuç elde edilebilmesi için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini, AB Komisyonu ile bunun ne şekilde sağlanacağına dair görüş alışverişlerinin sürdüğünü dile getirdi. Frost, varılan anlaşmanın Birleşik Krallık’ın balıkçılık, eşit rekabet koşullarının sağlanması ve diğer zorlu alanlarda benimsemiş olduğu tutumu karşılaması gerektiğini vurguladı.

Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinden resmen ayrıldığı 31 Ocak 2020’den itibaren başlayan geçiş dönemi, 31 Aralık 2020’de sona erecek.

İki tarafın da kabul etmesi halinde geçiş döneminin 1 ya da 2 yıl süreyle ve sadece bir defa uzatılması olasılığı bulunuyor. Ancak geçiş döneminin uzatılması kararının en geç 30 Haziran’da alınması gerekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.