AramaArama
Gıda Hattı

AB ile ABD, ticareti geliştirmek için ortak konsey kuracak

16 Haziran 2021, 08:43
Paylaş
AB ile ABD, ticareti geliştirmek için ortak konsey kuracak

NATO Zirvesi’nin ardından Brüksel’de gerçekleştirilen AB-ABD Zirvesi’nde bir araya gelen AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve ABD Başkanı Joe Biden, ticaret ve teknoloji alanında ortak konsey kurulmasını kararlaştırdı.

AB Konseyi binasında gerçekleştirilen AB-ABD Zirvesi’nin ardından AB yetkilileri, kameraların karşısına geçerek, açıklamalarda bulundu.

Michel: “Bazı konularda anlaşmak zor olacak”

Görüşmeyi “AB ve ABD arasındaki samimiyetin kanıtı olan bir toplantıydı” sözleriyle tanımlayan AB Konseyi Başkanı Michel, “Bazı konularda anlaşmak zor olacak ama önemli olan ortak noktalarda çalışabilmektir” dedi.

Zirvede Covid-19’la mücadele, iklim değişikliği, ticaret ve teknoloji ile demokrasi ve insan haklarının korunması olmak üzere 4 ana konunun ele alındığını bildiren Michel, “ABD Başkanı Joe Biden ile bir de uluslararası salgın anlaşmasını görüştük” ifadesini kullandı.

Az gelişmiş ülkelere ekonomik toparlanma yolunda yardım etmeyi önerdiklerini vurgulayan Michel, “AB ile ABD arasında iklim konusunda ortak bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi, AB ve ABD arasında ticaret ve teknoloji konularında ortak bir çalışma konseyi kurulmasına karar verildiğini duyurdu.

Ticarette gerekli olmayan tüm engelleri kaldırmakta mutabakata varıldı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise mevcut ve güçlü ticari ilişkilerin devam etmesini istediklerini, bu nedenle gerekli olmayan tüm engelleri ticaret alanında ortadan kaldırıp, özellikle teknolojik konularda kurulacak bir komisyonla iş birliğinin geliştirilmesini hedeflediklerini söyledi.

Siber güvenlik ve yapay zeka gibi konularda birlikte çalışmanın gerektiğini vurgulayan von der Leyen , "Uluslararası mali prensipler oluşturulması konusunda ABD Başkanı Joe Biden’ın liderliğini önemsiyoruz" dedi. AB Komisyonu Başkanı ayrıca, Dünya Ticaret Örgütü için de bir revizyon öngördüklerini açıkladı.

DSÖ’de reform talebi

Dünya Sağlık Örgütü’nde (DSÖ) de reform yapılması gerektiğini savunduklarını belirten Ursula von der Leyen, DSÖ’nün salgının ortaya çıkışıyla birlikte yetersiz kaldığı noktalar olduğunu, yaşananlardan tecrübe edinerek dersler çıkarılması ve bu kapsamda reformların yapılması gerektiği yönündeki düşüncelerin ABD tarafına iletildiğini kaydetti.

ABD’den iklim değişikliği ile mücadelede göstermelik işlerden öte, gerçekten iklim değişikliğine karşı yeşil devrimi gerçekleştirecek politikaların hayata geçirilmesini beklediklerini ifade eden von der Leyen, küresel boyutta karbon vergisi ve kotaları konusunun da ele alınması için prensipte anlaşıldığını belirtti. Leyen, bu konunun da DTÖ kapsamında ele alınarak güvenceye bağlanmasını beklediklerini dile getirdi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.