Gıda Hattı

AB gıda ve içecek sektörü diriliyor

7 Ağustos 2006, 10:13
Paylaş

Kötü talih yenildi

CIAA yayınladığı raporda 2000 yılından beri düşüşte olan AB gıda ve içecek sektörünün artış eğilimine girdiğini açıkladı.

CIAA 7 Eylül tarihinde Avrupa’daki gıda ve içecek sektörünün durumu üzerine bir rapor hazırladı. 4.5 milyar Euro’luk bir hacme sahip olan sektör 2000 yılından beri görülen düşüşü belli ürün gruplarındaki ihracat sayesinde tekrar yükselişe yöneltti. 2005’de ihracat yüzde 5.2 arttı; bu, 2000 yılından beri görülen en yüksek oran. Bunun yanı sıra da gıda ve içecek ürünlerindeki ithalat 2004’e göre çok az miktarda da olsa arttı.

CIAA Başkanı Jean Martin, 2005 yılında sektördeki ihracat miktarının 47.6 milyar Euro’ya ulaştığını belirtti. Yüzde 22’lik oranı ile ABD en önemli müşteri konumunda. Bu yıl Rusya ilk kez Japonya’yı geçerek ikinciliğe yükseldi. Çin’e yapılan ihracatta yüzde 24 artarak 800 milyon Euro’luk miktara ulaştı.

Gıda ve içecek ürünlerindeki ithalat oranı da 2005’e göre yüzde 5.5 artarak 43 milyar Euro’luk bir hacme ulaştı. Akdeniz ülkelerinden yapılan ithalat birinci sırada yer alıyor. Uzun yıllardır ithalat gerçekleştirilemeyen Çin’den yüzde 29 artışla 2 milyar Euro’luk ithalat gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği’nde meyve suyu gıda ve içecek sektörünün lider ürün grubu oldu. Uzun yıllardır görülen dengesiz performansından sonra şarap yüzde 5, alkollü içecekler yüzde 9 oranında ihracat artışı gösterdi. Alkolsüz içecekler de önemli bir gelişme göstererek 1.1 milyar Euro’luk satışa ulaştı. Fakat çikolata ve bisküvi sektörü 2000 yılından beri en düşük satış miktarına düştü.

Bu sonuçlar Avrupa gıda ve içecek sektörünün görece güçlü bir sektör olduğunu ortaya koyuyor. Uzun zamandır sektörün rekabet yeteneğinin azaldığı konuşuluyordu. CIAA geçen aylarda Avrupa Komisyonu’nu Asya, Güney Amerika ve ABD’deki gıda ve içecek sektörlerinin rekabetine karşı Avrupa’daki sektörü desteklemeye çağırmıştı. Sonuç olarak Avrupa Komisyonu AB içindeki üreticilere finansal destek sözü vermişti.

AB gıda ve içecek sektörü 25 üye ülkede 4 milyon insana istihdam sağlıyor. Sektör 2003 yılında 800 milyar Euro’luk bir ciroya ulaştı. Tüm AB tarımsal üretiminin yüzde 70 bu sektöre hammadde sağlıyor. Gıda ve içecek ürünlerinin ihracatı da yıllık 45 milyar euro olarak gerçekleşiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.