Gıda Hattı

AB Fonuyla Fabrika Kurdu

21 Kasım 2007, 23:32
Paylaş

Hataylı girişimci Gönül Uğurlu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında başlatılan AB destekli "Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı" kapsamında zeytinyağı fabrikası kurarak 12 kişiye istihdam sağladı.

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdikten sonra babasının gıda sektöründe kurduğu şirkette çalıştığını anlatan 38 yaşındaki Gönül Uğurlu, mesleğiyle ilgili bir işte hiç çalışmadığını söyledi.

Daha sonra özel bir şirkette yönetici olarak çalıştığını, ancak bu dönemde ticaretle ilgili neler yapabileceğine ilişkin araştırma yapmayabaşladığını ifade eden Uğurlu, "Kentte çok fazla yetişmesine rağmentanıtımının çok iyi yapılamadığı zeytin ilgimi çekti. Zeytinin nasılyetiştiği, hangi ülkede ne kadar tüketildiği ve Türkiye'nin hangiillerinden nerelere ihracat yapıldığını araştırdım" diye konuştu.

Bu dönemde Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan program kapsamında zeytinyağı fabrikasıyla ilgili bir proje hazırladığını ifade eden Uğurlu, projesinin onay almasından sonra hemen kolları sıvadığını kaydetti.

Proje kapsamında 86 bin YTL fon aldığını ve yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alana tam donanımlı zeytinyağı fabrikası kurduğunu ifade eden Uğurlu, şöyle devam etti:"Proje ile amacımız natürel şekilde üretilmiş zeytinlerden hiç katkısız zeytinyağı elde etmekti. Bu kapsamda öncelikle çevre köylerde bulunan yaklaşık 600 zeytin üreticisine eğitim verdik. Zeytincilerimizle sürekli diyalog halindeyiz. Ziraat mühendislerimiz sık sık üreticileri denetliyor. Üreticilerden aldığımız zeytinleri hiç katkı maddesi kullanmadan fabrikamızda sıkarak zeytinyağı haline getiriyoruz ve ihracatçılara satıyoruz. "

Son dönemde yaklaşık 2 bin ton zeytin aldıklarını ve işlediklerini vurgulayan Uğurlu, amacının, İtalyan zeytinyağı ile yarışabilecek lezzette bir zeytinyağı elde etmek olduğunu söyledi.

Bu kapsamda iki markayı tescillettirdiklerini söyleyen Uğurlu,"Önümüzdeki yıl reyonlarda yerini alacak olan 'Asi ve Antioch' markası ile kentimizde organik üründen elde edilen zeytinyağını İtalya zeytinyağları ile yarıştıracağız" diye konuştu.

Uğurlu, zeytinyağı ile ilgili yazdığı projenin kabul edilmesi üzerine birçok sanayicinin, işlerini genişletmek, AB fonlarından yararlanabilmek için kapısını çaldıklarını kaydetti.Fabrika kurmasıyla birlikte proje de hazırlamaya başladığını ifade eden Uğurlu, 2 yıldan bu yana, hazırladığı 40 projeden yüzde 95'inin başarılıbulunarak onay aldığını belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.