Gıda Hattı

AB Fonlayacak, İrlanda Organik Tarıma Ağırlık Verecek

30 Ağustos 2007, 17:57
Paylaş

İrlanda, 2007-2013 yılları Kırsal Kalkınma Planı kapsamında organik tarımı ve organik tarımla uğraşan çiftçileri desteklemek amacıyla yeni bir plan açıkladı. Organik Tarım Planı, Avrupa Birliği ve İrlandalı vergi mükellefleri tarafından ortak fonlanacak.

Tarım ve Gıdadan Sorumlu Devlet Bakanı Trevor Sargent, planın amacının çevre bilincini geliştirmek ve üreticileri organik tarım yapmaları için cesaretlendirmek olduğunu belirtirken, planın Kırsal Çevreyi Koruma Planı'nı (REPS 4) tamamlayıcı nitelikte olduğunu kaydetti. Çiftçilere ilk kez tercih hakkı verildiğini ve bunun önemli bir gelişme olduğunu belirten Sargent, "Bugüne dek organik tarımla uğraşan çiftçiler destek ödemelerinden yararlanabilmek için REPS'de olmak zorundaydı. Artık böyle bir zorunluluk yok" diye konuştu. Sargent bazı çiftçilerin REPS'ye katılmadan sadece organik seçeneği seçmek isteyebileceklerini, böylece organik tarıma ilginin artacağını belirtirken, çiftçilerin iki plana da dahil olmasının daha da iyi olduğunu, böylece daha fazla ödeme alabileceklerinin altını çizdi. Sosyal partnerlik anlaşmasına göre, 2016'ya doğru ödeme oranlarında önceki programa göre yüzde 17'lik bir artış olacak.

Böylece REPS 4 ve yeni Organik Tarım Planı arasında organik tarım yapan bir çiftçi 21 bin 650 euro destek alırken, geçiş sürecinde de bir yıl boyunca 15 bin 860 euro destek alacak. Bununla birlikte REPS'ye katılmayan organik üreticiler geçiş sürecinde 11 bin 660 euro alacak. REPS'ye katılmayan çiftçileri cesaretlendirmek amacıyla geçiş süreci boyunca maksimum 40 hektarlık alanlarda hektar başına 240 euro destek sağlanacak. Böylece organik tarıma geçiş yapmak isteyen çiftçilerin geçiş yapması daha kolaylaşmış olacak.

Sargent, "Umarım bu gelişme önümüzdeki birkaç yılda organik hububat üretiminde artışa yol açar. İthal edilen organik yemlerin maliyeti çok fazla ve sektöre büyük darbe vuruyor. Tarım ve hayvancılık sektörlerini geliştirmek istiyorsak, organik yem üretimine daha fazla ağırlık vermek zorundayız" dedi. Yeni planla konvansiyonel tarım yapan çiftçiler daha çok organik tarıma yönelecek. Böylece 2012'ye kadar tarım alanlarının en az yüzde 5'inin organik tarımsal alana dönüştürülmesi hedefleniyor. Çiftçilere yapılacak direkt ödemeler yanında, bakanlık ekstra para yardımında da bulunacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.