Gıda Hattı

AB Firmalarına Kimyasalları Kaydettirme Şartı

17 Nisan 2008, 01:40
Paylaş

Avrupa Komisyonu birçok firmanın Avrupa Birliği’nin (AB) kimyasal maddelerle ilgili yeni rejiminin farkında olmadıkları endişesiyle REACH’te (Kimyasallarla ilgili Kayıt, Değerlendirme, Yetki ve Kısıtlamalar) erken kayıt kampanyası başlattı.

Yılda bir ton kimyasal madde üreten ya da ithal eden firmaların Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Avrupa Kimyasal Maddeler Kurumu’na (ECHA) 1 Haziran – 1 Aralık 2008 tarihleri arasında ön kayıt yaptırmaları gerekiyor. Komisyon 11 Nisan’da yaptığı açıklamada aksi halde kimyasal madde üreticileri ya da ithalatçılarının işlerinde aksamaların meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Ön kayıt işlemleri çerçevesinde firmaların ECHA’ya kimyasal maddelere ilişkin sağlık ve emniyet üzerindeki etkilerini içeren verileri teslim etmeleri gerekiyor. Söz konusu verilerin ECHA’da kullanılmasıyla daha sonraki son kayıt işlemleriyle firmaların ilgili kimyasalları piyasada ithal etmek ya da üretmek yetkisine sahip olacakları bildiriliyor. Son kayıt için ön kaydı yapılan kimyasallar için iki ile on yıl arasında son kayıt geçiş dönemi tanımlanıyor.1 Haziran 2007 itibarıyla yürürlüğe konulan REACH uyarınca, yaklaşık 30,000 civarında kimyasal madde için ön kayıt işlemleri yapılması gerekiyor.

Başlatılan kampanya özellikle yeni kimyasal maddeleri hedef alıyor ve bu maddelerin ön kayıtlarının yapılmaması halinde 1 Aralık’tan itibaren piyasada kullanımlarına ya da ithal edilmelerine izin verilmeyeceği belirtiliyor. Komisyon, dolayısıyla ECHA’da kaydını yaptırmayan firmaların ilgili kimyasal maderdi üretmeleri ya da ithal etmelerine yasak getirilirken bu durumun birkaç ay sürebileceği uyarısında bulundu.

REACH rejimine tabi kimyasalların tanınacak ek sürelerde ön kayıtlarının yapılması ve son kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.

Öte yandan Brüksel firmaların özellikle küçük ve orta boy işletmelerin yeni yasa çerçevesinde kimyasal madde üretim ve ithalatında gerekli olan şartları anladıkları konusunda şüpheleri mevcut.

Bir Komisyon sözcüsü REACH karşısında firmaların sorumlulukları ile ilgili olarak, “Bazı şirketlerin olayın tamamen farkında oldukları söylenemez” diye konuştu.

Komisyon, Haziran-Aralık döneminde 180,000’den fazla kimyasalın kayıt ettirileceğini umuyor.

ECHA’nın ise kayıtlı maddelere ait bilgilerin yer aldı bir veritabanını1 Ocak 2009 tarihi itibarıyla yayımlanacağı bildiriliyor. Kamu erişimine açık olacağı bildirilen veritabanında kimyasal maddelerle ilgili bilgilere yer verilirken kayıt yaptıran firmalarla ilgili bilgilerin gizli tutulacağı belirtiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.