AramaArama
Gıda Hattı

AB Dijital Covid-19 Sertifikası’na bir onay daha!

27 Mayıs 2021, 00:44
Paylaş
AB Dijital Covid-19 Sertifikası’na bir onay daha!

AB kuruluşlarının üzerinde siyasi uzlaşıya vardığı Dijital Covid-19 Sertifikası, Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi’nde onaylandı. Sertifika, 1 Temmuz'da 12 aylık bir süre için yürürlüğe girecek.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi, oy birliğiyle Dijital Covid-19 Sertifikası'nı onayladı.

AP Genel Kurulu’nda Haziran ayında oylanacak

AP tarafından yapılan yazılı açıklamada, Komite'nin oy birliğiyle Dijital Covid-19 Sertifikası'na onay verdiği ve metnin, bir sonraki adımda Haziran ayında AP Genel Kurulu'nda oylama için masaya yatırılacağı bildirildi. Konsey tarafından onaylanması halinde Resmi Gazete'de yayınlanması gereken Sertifika, 1 Temmuz'da 12 aylık bir süre için yürürlüğe girecek.

AP açıklamasında, ayrıca AB Komisyonu’nun, 100 milyon Euro değerindeki Covid-19 testlerinin satın alınmasını destekleyeceği ifade edildi.

AB içinde dolaşım özgürlüğünü yeniden sağlayacak

AP Sivil Özgürlükler Komitesi Başkanı Juan Fernando Lopez Aguilar yaptığı açıklamada, "Bugün kabul edilen metin, salgına karşı mücadelemizi sürdürürken vatandaşlarımızın ayrım yapılmama ve verilerin korunması haklarına saygı duyarak Avrupa Birliği genelinde dolaşım özgürlüğüne güvenli bir dönüş sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Ulusal makamlar tarafından verilecek olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası'nda, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığı, olduysa hangi aşıyı olduğu, hastalığı geçirenlerin ise antikor seviyesini ve Covid-19 test sonuçlarını içeren bilgiler yer alacak. Kağıt veya dijital format halinde ve ücretsiz olacak olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası sayesinde, AB’den onaylı Covid-19 aşıları ile aşılanmış kişiler kısıtlamasız seyahat edebilecek.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.