Gıda Hattı

AB Desteğiyle Tereyağı Üretimi

26 Şubat 2008, 18:07
Paylaş

Dicle Üniversitesi GAP Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında 300 bin Euro’ya mal olan tesiste tereyağı, yoğurt ve ayran üretilecek.

Dicle Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi"nde Avrupa Birliği"nin desteklediği GAP Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında 300 bin Euro’ya mal olan tesiste tereyağı, yoğurt ve ayran üretilecek.

Dicle Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Gıda Hijyen ve Teknoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aydın Vural’ın uzun süre üzerinde çalıştığı "Yoğurt Üretme Tesisi" projesinin kabul edilmesinin ardından, Avrupa Birliği (AB), GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında tesisin kurulması için 300 bin Euro hibe yaptı. Fakülte bünyesinde kurulan modern tesiste günde 3 ton süt işlenerek yoğurt, tereyağı ve ayran üretilecek. Tesisin bölgede istihdam alanlarını genişleteceğini belirten Doç. Dr. Aydın Vural, "Bölge ekonomisine katkı sunmak için AB hibe fonları ve rektörlüğün destekleri ile kurduğumuz yoğurt üretme tesisi bölge ekonomisine büyük katkı sunacaktır. Hayvancılıkla uğraşan köylülerden alacağımız sütleri modern tesiste el değmeden işleyerek " Divet " markasıyla tere yağı, yoğurt ve ayran üreteceğiz. Amacımız çiftçiden sofraya sağlıklı, lezzetli süt ürünleri sunmak olacaktır" dedi. Diyarbakır"da gıdaların sağlıksız üretip tüketildiğine dikkati çeken, Doç. Dr. Aydın Vural, "Kent merkezinde köy yoğurdu adı altında açıkta satılan süt ürünleri insan sağlığı açısından büyük tehlike oluşturuyor. Tüketici yapılan yoğurdun hangi kalite ve şartlarda yapıldığını bilmeden tüketiyor. Durum böyle birtakım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Kuracağımız bu yoğurt üretme tesisine getirilecek olan ham süt çeşitli testlerden geçtikten sonra işlenecek. Süt ürünleri paket halinde bölgede satışa sunulacak" şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.