Gıda Hattı

AB'den Ekmeğe Zam

21 Ağustos 2007, 21:40
Paylaş

Avrupa borsalarında işlem gören buğdayın ton başına fiyatı, bu yıl içinde 130 Euro civarından 237 Euro’ya kadar yükselince AB’de ekmek ve diğer unlu mamüllere zam gündeme geldi.

İtalyan Makarna Üreticileri Birliği makarna fiyatlarını yüzde 20 oranında artıracağını, İngiliz fırıncı Premier Foods ise kısa süre önce fiyatlarına zam yapacağını duyurdu. Son olarak Fransız fırıncıların ekmek fiyatını 5 cent artırmayı düşündükleri ortaya çıktı.
Avrupa çapında unlu ürünlerdeki fiyat artışlarının, geniş çaplı bir panik dalgası yaratmasa da gıda fiyatlarında yaşanacak enflasyonun sinyali olacağına kesin gözüyle bakılıyor.
 
Buğday fiyatlarındaki artış şu sıralar birçok ülkenin ekonomi gündeminin baş sıralarında yer alıyor. Haberlere göre İsrail'de kabine, ekmek fiyatlarının artırılmasına yönelik öneriyi onayladı. Nikkei News’in haberinde ise Japon fırıncıların Ekim ayında buğdaydaki yüzde 10'luk fiyat artışını ekmek fiyatlarına yansıtacağı duyuruldu.

Ancak uzmanlara göre asıl tehlike, buğdaydaki fiyat artışının yem olarak kullanıldığı hayvancılık sektörünü de etkileyip et ve süt ürünlerinin fiyatlarını yukarı çekecek olması. Bu durumda gıda fiyatlarının genelinde artış yaşanır ve enflasyon baskısının artmasını istemeyen merkez bankaları tarımsal enflasyon sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.