Gıda Hattı

AB'den Damızlık İthalatının Önündeki Engel Kalkıyor

31 Aralık 2007, 13:12
Paylaş

Avrupa Birliği'nden (AB) damızlık hayvan ithal edilmesinin önündeki temel engel olarak görülen deli dana hastalığında birlik ülkelerinin risk düzeyi geriliyor. Böylece, damızlık hayvan ithalatının önündeki engelin kalkacağı vurgulanıyor.

AB ülkeleri, deli dana hastalığıyla ilgili olarak kendi içinde yazdığı raporu tamamlayarak Uluslararası Salgın Hastalıklar Ofisi'ne iletti. Bu rapor temel alınarak, AB ülkelerinin deli dana hastalığındaki risk düzeyinin düşürülmesi ve ithalatın önündeki engelin kaldırılması bekleniyor. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), konuyla ilgili gelişmeleri gönderdiği bir yazıyla tüm üyelerine duyurdu ve 2008 Mayısı itibariyle AB ülkelerinin risk düzeylerinin aşağı çekilmesinin beklendiğini açıkladı.

SETBİR'den üyelerine gönderilen yazıda, Uluslararası Salgın Hastalıklar Ofisi'nin (OIE) mayıs ayında yapılan toplantısında, AB ülkelerinin herhangi bir rapor sunmaması nedeniyle deli dana hastalığı risk düzeyleri konusunda yeni bir karar alınamadığına dikkat çekildi. Bu toplantıda OIE’nin AB ülkelerine gerekli bilgileri 2007 yılı içerisinde vermesi durumunda sınıflandırmayı tekrar gözden geçireceği kararı aldığı belirtilen yazıda, söz konusu bilgi dosyalarının hazırlandığı bilgisine yer verildi. Konuyla ilgili olarak Avrupa Canlı Hayvan ve Et Ticareti Derneği'nden (UECBV) bir bilgi notu geldiği belirtilen yazıda, "UECBV'den alınan mesajda, AB ülkelerinin durumunu özetleyen raporun eylül ayı içerisinde tamamlanarak OIE'ye iletildiği belirtilmektedir. Mesajda OIE'nin de raporu incelenmek üzere üye ülkelere gönderdiği, 60 günlük bu sürenin sonunda ise Mayıs 2008 tarihinde yapılacak toplantıyı beklemeden raporun ülkelerce uygun görülmesi durumunda OIE internet sitesinde yayımlanacağı belirtilmektedir" denildi.

Risk grupları düşüyor

SETBİR'den üyelere gönderilen yazıda, söz konusu değerlendirmelere göre, AB ülkeleri içerisinde İsveç ve Finlandiya’nın, ayrıca İzlanda ve Norveç’in 1. grup olan ihmal edilebilir risk grubunda olduğu belirtilerek diğer AB üyesi ülkelerin de kontrol edilebilir risk grubunda yer alması gerekiyor. Bu kapsamda OIE Bilimsel Komitesi tarafından da uygun görülmesi durumunda ülkelerin deli dana hastalığı riskine göre kategorizasyonu 2008 Mayıs ayı itibariyle değişecek. Yetkililer risk düzeyinin düşmesine bağlı olarak, damızlık hayvan ithalatının önündeki engelin de kalkacağını vurguluyor.

Avrupa Birliği'nden (AB) damızlık hayvan ithal edilmesinin önündeki temel engel olarak görülen deli dana hastalığında birlik ...

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.