Gıda Hattı

AB'de nişasta bazlı tatlandırıcı üretimi yüzde 2 iken Türkiye'de yüzde 15'lere yükseldi

8 Ocak 2007, 16:15
Paylaş

Türkiye'de her geçen gün artan nişasta bazlı şeker üretiminin şeker sektörüne büyük darbe vurduğu belirtildi. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde nişasta bazlı tatlandırıcıların üretimi yüzde 2 oranında iken, Türkiye'de yüzde 15'lere yükseldi. Uzmanlar, biran önce bu oranın aşağıya çekilmesini bekliyor.

 Türkiye'nin önemli şeker üretim tesislerinden Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Halil Karaçavuş, nişasta bazlı tatlandırıcıların şeker sektörünü tehdit eden başlıca sorunlardan birisi olduğunu söyledi.

Şeker sektörünün dünyanın en önemli yapı taşlarından bir tanesi olan tarım sektörünün bir parçası olduğunu vurgulayan Karaçavuş, dünyanın dörtte birinin tarım sektörü ile uğraştığını kaydetti. Dünyada toplam 144 milyon ton şeker üretildiğine dikkati çeken Karaçavuş, "Bu şekerin yüzde 70'i şeker kamışından yüzde 30'u ise şeker pancarından üretilmektedir" dedi.

Dünyadaki en büyük şeker üreticisinin Brezilya ve Hindistan olduğunu bildiren Karaçavuş, "Dünyanın en büyük pancar şeker üreticisi ise AB ülkeleridir. Almanya, Fransa ve Polonya, şeker sektörünün ülke ekonomisine yapmış olduğu önemli katma değerden dolayı üretmektedirler ve Avrupa'nın en büyük pancar şekeri üreticileridir. Özelikle Almanya ve Fransa tüketimlerine nazaran daha fazla ürettikleri 2'şer milyon ton şekeri AB hazinesinden sübvanse etmek suretiyle ihraç ediyor. Türkiye ise Almanya ve Fransa'nın ardından Polonya ile birlikte dünyanın en çok pancardan şeker üreten ülkesi konumunda yer alıyor" açıklamasında bulundu.

 

Türkiye'nin 2001 yılında toplam 18 milyon ton pancar ekim alanının geçen 6 yıldan itibaren 13 milyon tona düştüğünü belirten Karaçavuş, Avrupa ile rekabet edebilecek konumda olan şeker sektörünün baltalandığını kaydetti.

Şeker sektörünü tehdit eden unsurların başında nişasta bazlı tatlandırıcıların geldiğini söyleyen Karaçavuş, "AB ülkelerinde nişasta bazlı tatlandırıcı üretimi maksimum yüzde 2 iken ülkemizde Bakanlar Kurulu'nun yüzde 50 artırma yetkisi ile yüzde 15 olarak uygulanmaktadır. Biz Kayseri Şeker Fabrikası olarak, ülkemizde nişasta bazlı şeker üretimine karşı değiliz, ancak AB ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de bu tatlandırıcıların payının yüzde 2 olmasını istiyoruz. Bunun yanında, üretim esnasında denetimin yapılabilmesi ve bu tatlandırıcıların ABD'den ithal edilen genetik yapısı değiştirilmiş mısırdan değil, Türkiye'den Türk çiftçisi tarafından üretilen mısırlardan yapılması gerekir. Ayrıca, nişasta bazlı tatlandırıcıların ambalajlarına okunabilir tarzda bu tatlandırıcıların kullandığına dair yazılar konulmalıdır" şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.