Gıda Hattı

AB Çevre Ödülleri için yarışacaklar

23 Haziran 2015, 15:01
Paylaş
AB Çevre Ödülleri için yarışacaklar

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nde Avrupa düzeyinde yarışmaya hak kazanan Türkiye finalistleri ödüllerini aldı. Finalist şirketler arasında gıda sektöründen Sütaş da var.

Sürdürülebilir kalkınma için şirketlerin çevresel, sosyal ve ekonomik başarılarını bütüncül bir yaklaşım içerisinde değerlendiren Avrupa Birliği Çevre Ödülleri, AB kapsamındaki en prestijli ödül programı olarak kabul ediliyor. Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nin Türkiye finalistleri, düzenlenen törende ödüllerini aldı.

Törende konuşan TOBB Başkanlık Divanı ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, zenginleşme ve yaşam şartlarının iyileştirilmesinin, temelinde insan olan ekonomik kalkınma çabalarının ana hedefi olduğunu söyledi. Yavuz, “İnsan odaklı kalkınmada esas olan, sürdürülebilirliktir. Sürdürülebilir kalkınma çabalarımızın başarısı, gelecek nesillere olan borcumuza ne kadar sadık olduğumuzu da gösterecektir. Bu çerçevede, sürdürülebilir kalkınma açısından ‘inovasyon’ önemli bir işleve sahiptir. Çevre dostu, enerji verimliliğini öne çıkaran teknolojik buluşlar, üretim yapımızdaki katma değeri artıracaktır.” şeklinde konuştu. Yavuz, Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulup, yüksek gelir grubuna sıçramasının olmazsa olma koşulunun, genel üretim ve ihracat yapısı içinde, yüksek teknolojili ürünlerinin payının artması olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri hakkında da bilgi veren Yavuz, “Ödül programının tam adı, ‘Sürdürülebilirlik için Inovasyon – Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’dir. Yarışmanın ana aktörleri, sürdürülebilirlik ve inovasyon konusunda başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan işletmelerdir. Program, çevresel, sosyal ve ekonomik konuları bütüncül bir şekilde yöneten işletmelerin, yenilikçi uygulamalarını ödüllendirmeyi hedeflemektedir.” dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal da, yarışmada şirketlerin başarılarının, Türkiye’nin Avrupa’daki itibarını kurumsallaştırmanın yanı sıra, ülkenin AB standartlarına ulaşma konusundaki ciddiyet ve kararlılığını da gösterdiğini söyledi.

AB’nin 2020 strateji hedefi olarak akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyüme şeklini öngördüğünü anlatan Soysal, bu doğrultuda bilgiye ve inovasyona dayalı, kaynaklarını verimli kullanan, çevreci ve rekabetçi, yüksek istihdam sağlayan, sosyal ve bölgesel uyumu destekleyen bir ekonomi şeklinin öne çıktığını belirtti. Soysal, Türkiye’de bu yönde yapılacak yatırımların küresel rekabet gücünü her geçen gün daha da artıracağına, halkın refah düzeyinin yükseltilmesine katkı sağlayacağına işaret etti.

“Sanayiciyi cezalandırmak değil, ödüllendirmek istiyoruz”

Verilen ödüllerin Türkiye’nin ve sanayicilerin çevre konusundan nereden nereye geldiğinin göstergesi olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar da, “Bir ülkede çevre problemlerini çözmek istiyorsanız öncelikle milli geliri artırmak, eğitim ve kültür seviyesini yükseltmemiz gerekiyor.” dedi.

Sanayiciyi çevreye duyarlılık anlamında cezalandırmak değil, ödüllendirmek istediklerini bildiren Birpınar, “Çevre hepimizin ortak geleceği. Bizim bu noktada gelecek nesillere, çocuklarımıza nefes alabilecekleri hava, kullanabilecekleri, içecekleri su ve verim alabilecekleri toprağı bırakma mecburiyetimiz var. Bunun için de Türkiye’de yaşayan her iki kişiden bir tanesini mutlaka çevreci yapmak zorundayız. Bunu yapamazsak, bu işi çözemeyiz.” diye konuştu.

Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman ise AB Çevre Ödüllerinin, AB tarafından iki yılda bir üye ülkeler ve aday ülkeler arasından seçilen inovasyonu, çevresel performansı yüksek başarılı şirketlere verildiğini, “yönetim, ürün/hizmet, süreç” olmak üzere 3 ayrı kategoride ödül dağıtıldığını kaydetti. Değerlendirme sürecinde başvuru konusu projenin Avrupa’da veya dünyada ilk defa uygulanıyor olması ile ilgili projenin sadece çevresel değil, ekonomik ve sosyal olarak katkı sağlaması hususlarına dikkat ettiklerini anlatan Sayman, bu çerçevede 8 başvurunun finalist olarak değerlendirildiğini ve Avrupa sürecinde yarışmaya hak kazandığını bildirdi.

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Finalistleri ve Kategori Birincileri şöyle:

Yönetim Kategorisi:

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri (Kategori Birincisi)

Akçansa Çimento

Ekol Lojistik

Toyota Otomotiv

Ürün/Hizmet Kategorisi:

Arçelik Kompresör İşletmesi (Kategori Birincisi)

Süreç Kategorisi:

Türkiye Petrol Rafinerileri TÜPRAŞ (Kategori Birincisi)

Arçelik Bulaşık Makinesi İşletmesi

Sütaş Süt Ürünleri

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.