AramaArama
Gıda Hattı

AB, 200 milyon dozluk aşı anlaşması daha yaptı, 4,4 milyar dozu garantiye aldı!

5 Ağustos 2021, 19:49
Paylaş
AB, 200 milyon dozluk aşı anlaşması daha yaptı, 4,4 milyar dozu garantiye aldı!
AB, daha önce imzalanan sözleşmelerle birlikte 4,4 milyar dozluk aşıyı güvence altına almış oldu.

ABD'li biyoteknoloji firması Novavax ile 200 milyon dozluk Covid-19 aşısı anlaşması daha yapılmasıyla, AB, daha önce imzalanan sözleşmeler ile birlikte 4,4 milyar dozluk aşıyı güvence altına almış oldu.

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, ABD'li biyoteknoloji firması Novavax ile 200 milyon dozluk Covid-19 aşısı anlaşması yapıldığı duyurularak, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından Novavax’ın geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımının onaylanmasının ardından AB üyesi ülkelerinin 200 milyon doza kadar aşı satın alabileceği aktarıldı.

AB, 4,4 milyar doz aşıyı güvenceye aldı

Açıklamada, anlaşmanın AB ülkelerinin Novavax aşısından bu yıl 100 milyon doza kadar satın alma seçeneği ile 2023'e kadar ise 100 milyon ek doz satın alma opsiyonu içerdiği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, anlaşma ile AB’nin "geniş aşı portföyünü" daha da güçlendirdiğini ifade etti.

AB halihazırda AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, CureVac, Moderna ile aşı sözleşmeleri imzaladı. Valneva ile keşif görüşmeleri tamamlanırken, daha önce imzalanan sözleşmeler ile 4,4 milyar dozluk aşı güvence altına alındı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.