Gıda Hattı

Nasıl tat alıyoruz?

20 Ocak 2018, 14:48
Paylaş
Nasıl tat alıyoruz?

Yeni yayınlanan bir çalışma tatları nasıl algıladığımız konusundaki anlayışımızı değiştirmek üzere. Buffalo Üniversitesi'nin araştırmasına göre tat alma sisteminde bir değil iki protein merkezi rol üstleniyor olabilir.

Tat alma sistemi hakkında bugüne kadar olan bilgimiz, tat hücrelerindeki acı, tatlı ve umami uyarılarının geçişli reseptör potansiyel melastatin 5 (TRPM5) aracılığıyla G proteini eşliğinde oluşan bir reseptör sinyali olduğunu gösteriyordu. Bir başka deyişle TRPM5 tat duyusu için bir kapı görevlisi olarak işliyordu. Bu olmadan tatlı, acı ya da umami tatların farkına varamazdık.

Tek protein değilmiş

Ancak Buffalo Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ve Proceedings of the National Academy of Sciences dergsinde yayınlanan çalışmaya göre ikinci bir protein, TRPM4, tat sisteminde benzer bir rol oynuyor.

TRPM4 oluşturabilen fareler üzerinde yapılan deneylerde farelerin tat uyaranlarına tepki gösterdikleri, tatlı ve tuzlu tada sahip maddeleri “şevkle” tüketirken, acı bir madde olan kinini reddettikleri görüldü. Diğer yandan TRPM4 oluşturamayan tatlı, tuzlu ya da acı tatları tespit etmekte zorluk çektiler.

“Tatları alamazsak bilmeden zehirli bir şeyler yiyebiliriz”

Araştırmanın başında yer alan, Buffalo Sanat ve Bilim Okulu Üniversitesi'nde biyoloji doçenti olan Dr. Kathryn Medler, araştırmalarının tat sisteminde bir fazlalık olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu durumun hayatta kalmak için önem taşıdığını söyleyen Medler, eğer acı tatları alamazsak farkında olmadan zehirli bir maddeyi yutabileceğimizi ifade etti.

Doktora öğrencisi Debarghya Dutta Banik ise şunları ekledi: “Çalışmamız bu alandaki bir dogmayı değiştiriyor: acı, tatlı ve umami uyaranları tespit etmemiz yalnızca TRPM5'e bağlı değil.”

Tat almamızı iyon kanalları sağlıyor

TRPM4'de TRPM5 gibi bir protein. İyon kanalı olarak adlandırlan bu proteinler tat hücrelerinde yer alıyor, tatlı, acı ya da tuzlu gıdalar dilimize değdiğinde TRPM5 ve TRPM4 kanalları açılıyor. Bu da beynimize mesaj taşıyan elektrik sinyallerinden oluşan bir zincirleme reaksiyonu başlatıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.