AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü

9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü
9 Aralık 2018, 23:36

Çalışmalar küresel ölçekte yolsuzluğun maliyetinin 2,6 trilyon ABD Doları olduğunu ve her yıl 1 trilyon dolar tutarında rüşvet ödendiğini gösteriyor. 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü…

Merkezi Almanya Berlin'de olan ve 1993 yılından bu yana 100’den fazla ülkede çalışma yapan Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International), Yolsuzluğu "Verilen kamu gücünün özel çıkar sağlamak amacıyla kötüye kullanılması” olarak tanımlıyor.

Yolsuzluğun sonuçları ise eşitsizlik, toplumsal adaletsizlik, dışlanma ve sistemden umudunu kesme olarak sıralanıyor.

yolsuzluk-gidahatti

Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü

Birleşmiş Milletler (BM) 2003 yılında Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ni kabul etti ve sözleşme kapsamında 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü, bir başka söylenişiyle Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü ilan edildi.

Gün kapsamında çeşitli ülkelerde düzenlenen etkinliklerde bir kez daha yolsuzlukla mücadelenin önemi vurgulandı.

Çalışmalar yolsuzluğun maliyetinin küresel GSYİH’nın %5’inden fazlasına eşit olduğunu (2,6 trilyon ABD Doları) ve her yıl 1 trilyon dolar tutarında rüşvet ödendiğini gösteriyor.

Günümüzde yoksul ülkelerde her 2 kişiden biri eğitim, sağlık ve suya ulaşmak için rüşvet veriyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'na göre yolsuzluğa uğrayan fonlar resmi kalkınma yardımlarının 10 katı…

BM Global Compact’ın 10. İlkesi, iş dünyasını rüşvet ve haraç dahil her türlü yolsuzlukla mücadele etmeye davet ediyor.

Yolsuzluğun İhracı Raporu

Eylül ayında yayınlanan OECD Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesi’ne uyumu ölçen Exporting Corruption (Yolsuzluğun İhracı) 2018 Raporu’na göre, dünya çapında yaşanan ihracatın yalnızca dörtte biri, yurt dışında rüşvet veren şirketlere hukuki yaptırım uygulayan ülkeler tarafından gerçekleştiriliyor.

Türkiye, bu yıl da, sözleşmeyle ilgili yasaları “az uygulayan/hiç uygulamayan” kategorisinde yer aldı.

Sözleşmeyle ilgili yasaları Aktif Uygulayanlar: Küresel ihracatta %27 paya sahip 7 ülke (ABD, Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, İsviçre, Norveç ve İsrail)

Orta Seviye Uygulayanlar: Küresel ihracatta %3,8 oran ile 4 ülke (Avustralya, İsveç, Brezilya ve Portekiz)

Sınırlı Uygulayanlar: Küresel ihracatta %12,3 oran ile 11 ülke (Fransa, Hollanda, Kanada, Avusturya, Macaristan, Güney Afrika, Şili, Yunanistan, Arjantin, Yeni Zelanda, Litvanya)

Az Uygulayanlar/Hiç Uygulamayanlar: Küresel ihracatta %39,6 oran ile 22 ülke (Çin, Japonya, Güney Kore, Hong Kong, Singapur, Hindistan, İspanya, Meksika, Rusya, Belçika, İrlanda, Polonya, Türkiye, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Slovakya, Finlandiya, Kolombiya, Slovenya, Bulgaristan, Estonya)

Kosta Rika, İzlanda ve Estonya küresel ihracat oranları düşük olduğu, Peru ise OECD Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesi’nin 2018 yılında taraf olduğu için çalışmada yer alamadı.

2018 Şeffaflık Ödülleri

Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü’ne atfen 2018 Şeffaflık Ödülleri de açıklandı.

Türkiye’de yolsuzlukla mücadelenin geleneksel dayanışma unsurlarından biri haline gelen Şeffaflık Ödülleri Konferansı ve Töreni, bu yıl dördüncü kez 11 Aralık’ta düzenlenecek.

Şeffaflık Ödülleri; yolsuzluğa karşı mücadeleye dair çalışmaların desteklenmesi, şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik gibi iyi yönetişim ilkelerinin yaygınlaştırılması için, bireysel ya da kurumsal eylem ve girişimleri desteklemek amacıyla veriliyor.

Kimler ödül alacak?

Medya dalında ödüle, kamu kaynaklarının halkın yararına kullanılması mücadelesinin vazgeçilmez bir paydaşı olan araştırmacı gazeteciliğe dair çok değerli çalışmaları, uzun yıllar boyunca ve oldukça zor koşullarda üreten Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya değer görüldü.

Yurttaş kategorisinde ise Fatih Belediye Meclisi üyesi, işletme ve denetim alanlarında uzmanlığı bulunan Fazıl Uğur Soylu ödüle değer görüldü. Soylu, Belediyenin düzenlediği bir resmi seyahatle ilgili olarak tespit ettiği, kamunun önemli ölçüde zarara uğratıldığı bir usulsüzlüğe karşı 2014 yılından beri süregelen çetin bir hukuk mücadelesi yürütüyor. Soylu geçmiş yıllarda da, Belediye’ye ait taşınmazların vakıflara tahsisi ile ilgili önemli tespitlerin kamuoyuna ulaşmasını sağlayarak yolsuzlukla mücadele konusuna adanmışlığını ve direncini göstermişti.

Kurumsal Şeffaflık Ödülleri kategorisinde bu yıl Pfizer Türkiye ödüle değer görüldü. Şirket, her yıl düzenlenen Pfizer Türkiye Uyum Festivali etkinliği ile dürüstlük ve şeffaflık değerlerine, uygulamalarına yönelik kurum içi farkındalığı artırarak etik iş anlayışına dair ilkelerin tüm çalışanlar tarafından içselleştirilmesini, sahiplenilmesini sağlıyor.

Bu yıl ilk kez sunulacak Gençlik dalındaki ödülü ise Altınbaş Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü 4. Sınıf öğrencisi Ertuğrul Çavuşoğlu kazandı. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin açtığı proje yarışması için hazırladığı Şeffaflık için Dijital Sanat ve Tasarım başlıklı çalışmasıyla ödülü kazanan Çavuşoğlu, Altınbaş Üniversitesi Şeffaflık Kulübü kurucuları arasında. Dernek ile birlikte hayata geçirilecek projesinde, üniversite öğrencilerine yönelik; şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık ilkelerine dair bilinç artırma seminerleri ve sosyal farkındalık kampanyaları için yaratıcı görsel tasarım atölyeleri gibi çalışmalar bulunuyor.

Şeffaflık Ödülleri Konferansı’nda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e de Şeffaf Belediyecilik plaketi sunulacak.

Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı E. Oya Özarslan, ödüllere ilişkin açıklamasında, “Demokrasiye güvenimizi, temiz bir dünya yaratma hedefimizi içten içe çürüten yolsuzluklara karşı toptan mücadele, bu mücadeleyi içtenlikle yürüten gazeteciler, aktivistler, yurttaş ve sivil girişimler ile kurumların çabaları olmadan başarıya ulaşamaz. Biz her sene ancak birkaç kişiye ödül verebiliyoruz ancak bu konuda büyük bir özveri ile çalışan herkese müteşekkiriz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.