Gıda Hattı

89. İzmir Enternasyonal Fuarı bugün kapılarını açıyor!

4 Eylül 2020, 08:53
Paylaş
89. İzmir Enternasyonal Fuarı bugün kapılarını açıyor!

89. İzmir Enternasyonal Fuarı, koronavirüs salgınına karşı alınan sağlık önlemleriyle bugün Kültürpark'ta kapılarını açıyor. Maske, mesafe ve temizliğin ön planda olacağı fuar süresince Kültürpark’a girişler kontrol altında tutulacak. Salgın nedeniyle 5 gün sürecek fuarda, aynı anda içeride 40 bin kişiye ulaşıldığında kapılar kapanacak.

89. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) salgına karşı yoğun önlemler altında, bugünden itibaren “Akdeniz” temasıyla konuklarını ağırlayacak.

izmir-kulturpark-gidahatti
İzmir Kültürpark

Koronavirüs salgını nedeniyle 5 güne indirildi

Ticaret Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenecek 89. İEF, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 10 gün değil, 5 gün olarak organize edildi.

Fuarın ilk gününden itibaren misafirler, giriş kapılarında sosyal mesafeye uygun ve kontrollü şekilde ateşleri ölçülerek içeri alınacaklar. İEF için özel tasarlanmış maske ve dezenfektanlar dağıtılacak. Kültürpark’ta sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi için gerekli uyarı ve denetimler sağlanacak.

“Fuarı düzenlemek boynumuzun borcu”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Koronavirüs salgınına karşı fuarı düzenleme konusunda neden ısrarcı oldunuz” şeklindeki soruya, “Israrcı olduk, istekli olduk. Sadece bizim irademizle alınmış bir karar değildi. Sonuçta Ticaret Bakanlığı ile müzakere ederek bu noktaya geldik. İki hafta önce bakanımızı ziyaret ettik. Onun bu konudaki iradesini anlamaya çalıştık. Onların kriterine göre bir fuar düzenleme konusunda mutabık kaldık. Bizim tek taraflı bir ısrarımız olduğunu söylemek doğru olmaz. Fuar 2. Dünya Savaşı’nda bile kapılarını açmış. Tarihin hiçbir döneminde kapalı kalmamış. Bizim de bir biçimde sınırlı da olsa bu fuarı düzenlemek boynumuzun borcuydu” yanıtını verdi.

“Aynı anda içeride 40 bin kişi bulunabilecek”

Fuar süresince Kültürpark içerisinde maksimum 40 bin kişiyi alacaklarını da belirten Soyer, “Metrekareye düşecek kişi sayısı ve fuarın coğrafi alanından yola çıkarak aynı anda içeride kaç kişi bulunabilir, bunun tespitini yaptık. Bu sayı 52 binler civarında olabiliyor. İçeri girenler kadar çıkanlar da kontrol altında tutulacak. İçeride kaç kişi olabilir? Bunun sınırlamasını getireceğiz. Aynı anda içeride bulunabilecek kişi sayısını risk azaltılsın diye 40 bin ile sınırlamayı düşünüyoruz. Bu sayının üzerine çıkıldığında kapılar kapanacak” dedi.

Maskeli ve mesafeli konserler

89. İEF’de etkinlikler, sağlık ön planda tutularak gerçekleşecek. Bu yıl Çim Konserleri, pandemi önlemleri kapsamında düzenlenemeyecek. Onun yerine Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda sosyal mesafe kuralına uyularak konserler yapılacak.

4 Eylül akşamı açılış konseri İzmir Senfoni Orkestrası eşliğinde Akdeniz Kentleri Müziği olacak. Konserden hemen önce, Lizbon Valisi Fernando Medina ve Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau açılışa online olarak bağlanıp İzmirlileri selamlayacak. Açılış konserinin ardından, rock müziğin sevilen grubu Mor ve Ötesi sahne alacak.

5 Eylül’de Ozbi ile Gülce Duru, sonrasında ise Gazapizm sevenleriyle buluşacak.

6 Eylül Pazar akşamı Açıkhava sahnesi ısınacak ve hayranları Anadolu Ateşi’ni izleme fırsatı yakalayacak.

7 Eylül akşamı; Ufuk Beydemir, Buray ve Merve Özbey sevilen şarkılarını seslendirecek. Kapanışı ise 8 Eylül’de klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici ile Halil Sezai yapacak.

Konserler öncesinde alanın temizliği yapılacak, konser sırasında ise dinleyicilerin oturma düzeni sosyal mesafeye dikkat edilerek yapılacak. 2750 kişilik Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’na 1435 kişi alınarak sosyal mesafe korunacak. Fuara girişler 5 TL olacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.