AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

7/24 SÜT taşımak...

Uygar Uşar

TÜM YAZILARI

Uygar Uşar

23 Nisan 2019, 18:40

Süt yaşamın her evresinde tüketilmesi gereken mucize besinlerden biri. Ancak ilk üretimden itibaren uygun koşullarda taşıma, muhafaza ve depolama yapılmazsa bir o kadar da riskli...

Gelin sütün taşımasında benim de aktif olarak rol aldığım operasyonun ayrıntılarına birlikte göz atalım..

7/24 SÜT taşımak | Uygar Uşar

Süt üretiminde temel veriler...

2018 yılına baktığımızda Türkiye’de süt üretiminin 22 milyon ton civarında gerçekleştiğini görüyoruz.

Aynı dönemde entegre süt işletmeleri tarafından toplanan süt miktarı 10 milyon tona yaklaşırken,  bu değerler, üretilen sütün yaklaşık %50’sinin entegre işletmeler tarafından işlendiğini gösteriyor.

Buna rağmen ülkemizde işletme başına düşen hayvan sayısı, AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında ne yazık ki istenilen seviyede değil...

Kısaca örneklendirmek gerekirse, AB ülkelerinde tarımsal işletmelerin %70’i 30’dan fazla baş hayvana sahip. Türkiye’de ise tarımsal işletmenin %80’i 1-10 baş arası hayvana sahip.

Bir hayvandan bir günde sağılan süt miktarının 25 LT olduğu kabul edilirse, ortalama 50 hayvan barındıran bir AB işletmesinde günde 1.250 LT süt sağılmakta. Türkiye’de ise bu sayı 250 LT’nin altında kalıyor..

Bu rakamı lojistikçi gözü ile yorumlamak gerekirse bir araçtaki süt tankını “AB ülkelerinde 4 işletme doldurabilmekte iken Türkiye’de bu sayı 20’ye çıkmaktadır. Bu da Türkiye’de çiğ süt toplama lojistiğininin zaman ve hijyen açısından kritik derecede önemli kılmaktadır.

Çiğ süt nasıl toplanmalı?

Çiğ süt inek memesinden çıktığı anda temizdir ancak sağım anından üretime alınıncaya kadar geçen süreç, ürün kalitesi ve hijyeninin korunması açısından son derece kritik ve önemli.

Taşıma sıcaklığı ve süresi, sütün güvenilirliği ve kalitesi üzerinde olumsuz etkileri önleyecek şeklide, süt işlemesine veya toplama, soğutma merkezine sütün taşınmasına uygun olmalı.

Süt eğer sağımdan sonra 2 saat içinde işleme ve üretim tesisine ulaştırılacak ise işleme veya üretim tesisine taşınırken sıcaklığının 10 C° geçmemesi sağlanmalı.

NETLOG Çiğ Süt Operasyonlarına Bakış

Netlog yaklaşık 250 araç ile 4.500 tonluk bir kapasiteye sahip. Günlük olarak 3.500 ton civarında sütü toplayıp  zamanında ve hijyenik bir şekilde işlenmek üzere müşterilerimizin tesislerine sağlıklı şekilde ulaştırıyoruz.

İşte operasyonel detaylar..

-Her gün 700’den fazla noktadan toplanan çiğ süt, işletmelere iletilmeden önce süt toplama merkezlerinde yer alan tanklarda +4 C° kadar soğutulur.

-Bu merkezlerden toplanacak süt miktarları bir gün önceden bölge yöneticileri tarafından NETLOG çiğ süt nakliye ekibine bildirilir.

-Hangi noktadan, hangi saatte, kaç ton süt toplanacağı bilgisi müşterimizin yetkilileri ile birlikte konsolide edilerek araç parkımızdaki en uygun aracın sütü almak üzere süt toplama merkezine yönlendirilmesi sağlanır.

Süt toplarken hangi kriterlere dikkat ediyoruz?

Eğitimlerini başarıyla tamamlamış sürücülerimiz, süt toplama merkezlerindeki tanklarda bulunan ürünün sıcaklığını kontrol eder. Eğer ürün uygun sıcaklık değerine gelmemiş ise (4 C°) ürün sıcaklığının bu değerlere gelmesini bekler ya da ilgili yöneticisine bilgi vererek gelecek talimata göre hareket eder.

Her şeyin istenilen seviyede olması durumunda sürücümüz üründen numune alarak, gözle kontrol işlemini tamamlar ve numuneyi araç içerisinde bulunan buzdolabına konuşlandırır.

Sürücü “kesik süt kontrolü” için aracında bulunan (74 C°) alkol ile alkol testi yapar. Bunun için araçlarımızda uğrayacağı nokta için 2’şer adet kullanılmamış enjektör ve bir adet testi yapacağı beher bulunur. Sürücü kendisine verilmiş olan antibiyotik kitlerini kullanarak antibiyotik kontrolü yapar ve test sonucunu içerek KİT’i irsaliyeye iliştirir.

Sürücülerimiz yılda iki defa eğitime tabi tutulur ve bir defa sağlık kontrolünden geçer. Araçlar her boşaltma sonrasında NETLOG yetkilileri gözetiminde yıkanır, dezenfekte edilir ve bu şekilde yeniden süt toplama rutuna çıkmasına izin verilir.

Süt toplama noktaları ve rutları üzerinde farklı bölgelerde akaryakıt alımı, lastik tamiri, değişimi ve tamir bakım işlemleri için anlaşma yapılmış noktalar mevcuttur. Bu sayede sürücü olası bir problemde en yakın noktaya uğrayarak sorunlar çözülür.

Ayrıca, tüm sürücülerde yönetimi Netlog tarafından yapılan dahili ücretsiz  konuşma imkanı sağlayan telefon hatları vardır. Bu sayede sürücülere çoklu bilgi aktarımı hızlı bir şekilde yapılır.

Teknolojiyi aktif olarak kullanıyoruz

Çiğ süt aracın tankına yüklendiği andan itibaren NETLOG’un kendi ekibi tarafından geliştirdiği yazılımlar devreye girer. Milkyway anlık olarak çiğ süt toplayan aracın nerede olduğunu ve anlık olarak ne kadar, hangi kalitede, nereden çiğ süt toplandığını izlemek adına geliştirilmiş bir yazılımdır.

Bu yazılım (sesli yanıt) (IVR) sistem ile entegre olarak çalışır. Bu sistem sayesinde nereden ne kadar süt toplandığı anlık olarak gözlemlenir, boş/kapasitesi olan araçlar yeni rotalara yönlendirilir.

Takibin yapılabilmesı için tüm araçlar GPS+GPRS bağlantılı ATS (Araç Takip Sistemi) monte edilmiş olup merkezden araçlar 7/24 takip edilir.

İlaveten, kendi yazılım ekibimiz tarafından geliştirilen ve DRS (Dinamik Rotalama Sistemi) adı verilen bir yazılım ile çiğ süt planlamasının web tabanlı ve digital harita destekli bir programla yapılır.

Bu yazılım ile kullanıcılar çiğ süt toplanacak nokta, miktarları, harita üzerinde görüp rutlamayı yapabilir ve rut verimlilikleri (km/ton gibi) anında izleyip planlamalarını anlık geliştirebilir.

Netice itibariyle Netlog çiğ süt toplama organizasyonu ile yılda yaklaşık 1.5 milyon ton sütü uygun ısıda tüm kontrolleri yapılarak 7/24 takip edilen ve süt alındığı anda müşteriye raporlanan bir altyapı desteği ile taşımaktadır.

Bu şekilde süt toplama merkezinden işletmeye kadar olan tüm süreçler kayıt altına alınarak, maliyet ve hız anlamında firmalara kesin kazanım sağlar ve sistemli bir şekilde çalışmalarına destek olur.

Sağlık için süt için...

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.