Gıda Hattı

6 Üründe Dünya Birincisiyiz

2 Nisan 2007, 13:24
Paylaş

MÜSİAD Konya Şubesi’nin “Türkiye’de Tarım” konulu araştırmasına göre Türkiye; fındık, incir, kayısı, kiraz, ayva ve nar üretiminde dünyada ilk sırada.

İçinde bulunduğu coğrafyada, sayılı birkaç ürün dışında bütün tarımsal ürünlerin yetiştirebildiği nadir ülkelerin başında gelen Türkiye’de 160'ın üzerinde bitki familyası, 120'den fazla bitki cinsi, 9 binin üzerinde bitki türü ve yaklaşık 3 bin endemik bitkinin bulunuyor. Türkiye'de tarım sektöründe birim alanda çalışan insan sayısı, AB ülkeleri ve ABD'nin çok üzerinde... Türkiye'de her bin hektar tarım alanında 287 kişi çalışırken, AB ülkelerinde ortalama 95, ABD'de ise 20 kişi çalışıyor. Türkiye'de toplam nüfusun yüzde 11,2'si tarımda iş gücü olarak çalışıyor.

İşte ilk sıradaki ürünlerimiz

Tarım arazilerinin fazla bölünmüşlüğü, sulanabilen arazilerde modern sulama tekniklerinin kullanılmaması, çiftçilerin eğitimsizliği gibi olumsuzluklara karşın Türkiye, birçok meyve ve sebzede dünyanın ilk 10 üreticisi arasında yer alıyor. Türkiye, yıllık ortalama üretimiyle fındık (350 bin ton), incir (275 bin ton), kayısı (320 bin ton), kiraz (245 bin ton), ayva (80 bin ton) ve narda (73 bin ton) dünyada ilk sırada bulunuyor. Yılda 650 bin tonluk üretimiyle nohutta, 1 milyon 750 bin tonla salatalıkta ve 4 milyon tonla karpuzda dünya ikincisi konumunda bulunan Türkiye, domates (8 milyon ton), mercimek (560 bin ton), patlıcan (970 bin ton) ve yeşil biberde (1 milyon 760 bin ton) üçüncü sırada yer alıyor. Raporda Türkiye'nin, soğan ve zeytinde dördüncü, şeker pancarında beşinci, tütün, çay ve elmada altıncı, pamuk ve arpada yedinci, bademde sekizinci, buğday, çavdar ve greyfurtta dokuzuncu ve limonda onuncu olduğu belirtildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.