Gıda Hattı

6 Nisan 2022 iftar menüsü | İftarda ne yenir? Bugün ne pişirsem?

6 Nisan 2022, 11:35
Paylaş
6 Nisan 2022 iftar menüsü | İftarda ne yenir? Bugün ne pişirsem?
6 Nisan 2022 iftar menüsü sorgulamaları, iftar sofrasında yapacak yemek arayan başta ev hanımları olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor. Peki İftarda ne yenir?
Ramazan ayının başlaması ile birlikte başta ev hanımları olmak üzere birçok kişi akşama iftarda ne yemek yapacağını düşünüyor. Her gün yapacağı yemeği önceden planlayan ve hazırlayan kişiler, akşam iftar saatinde eksiksiz bir iftar sofrası kurmaya çalışıyor. Peki iftarda ne yenir? İşte 6 Nisan 2022 iftar menüsü...

gidahatti.com olarak her gün sofralarınızı renklendirecek çeşit çeşit çorbalar, yemekler ve tatlılar olarak iftar menüsü önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Ramazan ayı boyunca her günün iftar menüsünü gidahatti.com sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

6 Nisan 2022 iftar menüsü

Oruç neyle açılır?

Dinimiz açısından orucu dua ile açmak sünnettir. İftarda oruç açılmadan önce dua okunduktan sonra, oruç genellikle su, hurma, tuz veya zeytin ile açılır. Ancak orucu açmak için dini açıdan herhangi bir mecburi gıda yoktur.

İftarda okunacak dua

Ramazan ayında oruç tutan kişiler, her gün iftarını açarken okunacak duayı araştırıyor. Peki iftarda oruç nasıl açılır? İftarda okunacak dua hangisidir?

Peygamber Efendimizin iftar duası şu şekildeydi:

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü." (Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.) ( Ebu Davud, Savm: 22)

Orucunu açan kişiler iftarda genellikle şu duayı ediyor:

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel' ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema" ahhertü.

Manası: Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.