AramaArama
Gıda Hattı

6 adımda gerçek Türk Kahvesi lezzeti!

23 Ocak 2017, 13:20
Paylaş
6 adımda gerçek Türk Kahvesi lezzeti!

Türk damak tadının eşsiz örneklerinden Türk Kahvesi’nin pişirilmesinde doğru bilinen yanlışlar son buluyor. Türkiye’de üçüncü nesil kahve akımının temsilcilerinden Coffee Gutta, kahve severlere 6 adımda gerçek Türk kahvesi pişirmenin yollarını göstermek için atölye çalışmaları düzenliyor.

Türk mutfağının önemli ritüellerinden Türk Kahvesi’nin, yanında soğuk su ve lokumla ikram edildiğini çoğumuz biliriz, fakat lezzetli ve bol köpüklü bir kahve pişirmek konusunda çoğu zaman sıkıntı yaşarız.

turk-kahvesi-workshop-koray-erdogdu-gidahattiGeleneksel Türk kahvesini yeni yöntemlerle daha üst standartlara çıkarmayı amaçlayan Coffee Gutta, gerçek Türk kahvesi lezzetini evde, iş yerinde, bulunduğumuz her yerde yakalayabilmek için doğru bilinen yanlışlara son veriyor, gerçekleri açıklıyor!

Türkiye şampiyonlarından gerçek kahvenin sırrı

Coffee Gutta’nın bu kapsamda düzenlediği atölye çalışmalarının ilki, 21 Ocak’ta Galata şubesinde gerçekleştirildi.

kahve-suyu-gidahattiAtölye çalışmasında gerçek kahve lezzetini hazırlama eğitimini, Cezve ve İbrik Kategorisi 2015 Türkiye Şampiyonu, 2016 Dünya ikincisi Hazal Ateşoğlu ile 2017 yılında yapılacak Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek olan, Cezve ve İbrik Kategorisi 2016 Türkiye Şampiyonu Koray Erdoğdu verdi.

İşte kahve severlere 6 adımda gerçek Türk kahvesi pişirmenin yolları:

kahve-cekirdegi-gidahattiKahve çekirdeği kalitesi: Her çekirdekten Türk kahvesi yapılabilir ama her çekirdek Türk kahvesine yakışmayabilir. İstenilen lezzeti almak için Arabica türü kaliteli bir çekirdek seçmek gerekir.

kahve-kavurma-gidahattiKavrulma biçimi: Her çekirdek için farklı kavurma uygulanır. Türk kahvesi için açık kavurmak gerekir. Belirgin asidite, düşük acılık ve kendi aromalarını ortaya çıkarmak önemlidir. Bu tarz kavrulmuş çekirdek tercih edilmelidir.

kahve-cezvesi-gidahattiKullanılan cezve: Her noktada olduğu gibi ısının dağılımında da homojenlik önemlidir. Kalın bakır cezveler ısının bu dağılımı için oldukça başarılıdır.

Su ve Su Sıcaklığı: Temiz, berrak ve orta iletkenlikte bir su kullanılmalı, ayrıca demlenme süresinin kısalması ve aşırı acılığın önlenmesi için soğuk su yerine ılık su kullanılmalıdır.

Isı Kaynağı: Demlenme esnasında verilen ısıya müdahale etmek gerekir. Bu sebeple gaz ocak kullanılmadır.

kahve-karistirma-gidahattiDemlenme aşaması: Doğru kahve oranı için tartı kullanılmalıdır. 8 gr (3 dolu çay kaşığı) kahve ve 60 gr suyu ocağa koymadan önce karıştırmalıyız. Demlenme esnasında kesinlikle karıştırmamalıyız. Orta derece ateş ile başlayıp, son 10 saniye de ateşi kısarak kaynamadan ocaktan almalıyız.

turk-kahvesi-gidahatti

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.