Gıda Hattı

55 ülkede sattığı çikolataları geri toplatıyor

24 Şubat 2016, 09:42
Paylaş
55 ülkede sattığı çikolataları geri toplatıyor

Amerikalı çikolata devi Mars, 55 ülkede sattığı çikolataları toplatma kararı aldı. Milyonlarca Mars, Snickers, Milky Way Mini, Milky Way Miniatures ve Celebrations paketinin, içlerinden plastik parçalar çıkması üzerine toplatma kararı alan şirketin ürünlerin toplatılacağı ülkeler arasında Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Hollanda ve Belçika da var.

Amerikalı şirket, 55 ülkede sattığı çikolataları geri toplatacak. Mars, birçok Avrupa ülkesinde milyonlarca Mars, Snickers, Milky Way Mini, Milky Way Miniatures ve Celebrations paketini, içlerinden plastik parçaları çıkması üzerine toplatma kararı aldı. Mars’tan yapılan açıklamaya göre; son kullanma tarihi 19 Haziran 2016 ile 8 Ocak 2017 arasında olan ürünlerin söz konusu sorundan etkilendiği belirtildi.

mars-gidahattiOlay ilk olarak Almanya’da ortaya çıktı

Olayın ortaya çıkması ise Almanya’da bir müşterinin çikolatanın içinde plastik parçaları fark etmesiyle ile gerçekleşti. Daha sonra yapılan bir araştırmada, Almanya’da satılan ürünün Hollanda’da üretildiği belirlendi. Mars tarafından yapılan açıklamada, ürünlerde bulunan plastiğin sadece Snickers’da olup olmadığından emin olamadıkları ifade edildi.

Mars: Kriterlerimize uygun değil

Şirket, kendi kalite kriterlerine uymayan ürünlerin marketlerde yer almasını istemediklerini belirterek toplatma kararı aldığını bildirdi. Toplatılacak ürün adedinin milyonları bulabileceği; ancak tam olarak sayısı hakkında bilgi verilmedi. Şu an için geri toplatılacak ürünlerin Avrupa ile sınırlı kalacağı ve ABD’yi kapsamadığı kaydedildi.

Şirketin 29 çikolata markası bulunuyor

Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden olan Amerikan şirketi, toplamda 29 çikolata markasına sahip. Mars'ın, geçtiğimiz yıl 33 milyar değerinde satış yaptığı kaydedildi.

mars-cikolata-gidahattiToplatılan çikolataların maliyeti bilinmiyor

Şirket önceleri Almanya’daki çikolatalarını geri toplatılıyordu ancak İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya ve İspanya’ya yapmış olduğu nakliyatlar neticesinde oradaki çikolatalarda da plastik bulunabileceği şüphesi üzerine; Hollanda’da bulunan şirket sözcüsü Roe Govers, 55 ülkedeki çikolatalarını toplatmaya karar verdiklerini açıkladı.
Mars’ın Milky Way Minis ve Miniatures ile Celebrations kutularındaki çikolataların da plastik içerebileceği belirtiliyor. Sözkonusu çikolataların son kullanma tarihleri ise 19 Haziran 2016 ile 8 Ocak 2017 arasında değişiyor. ABD’li şirket toplamda ne kadar çikolatanın etkilendiği ya da maliyetinin ne olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Şirket, çikolataları toplatma çağrısıyla birlikte söz konusu çikolataları almış olan kişilerin çikolataları tüketmelerinin önüne geçmek istediklerini açıkladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.